Фоторепортажи  |   Видео  |   О редакции  |   Контакты  |   RSS
СЕГОДНЯ: 19 МАРТА 2018 08:03
Культурный калейдоскоп| Мода и красота| Здоровье| Персона| Мужской клуб| Дамское счастье| Окно в мир| Афиша| Гороскоп

Специфіка «сімейної» терапії

10 января 2018

 

Після впровадження першого етапу медичної реформи пацієнти вже майже звикли, що замість сталого словосполучення «дільничний лікар» тепер у вжитку найменування «сімейний». Та не встигли ми остаточно розібратись, у чому ж, власне, полягає принципова відмінність, як Міністерство охорони здоров’я (МОЗ) зобов’язало кожного українця знайти собі особистого фахівця.

Звісно, далеко не всі одразу побігли до поліклінік, аби обрати сімейного лікаря, і автоматично потрапили до так званого «червоного списку». Але це зовсім не означає, що медики припинять обслуговувати «необраних» пацієнтів. До того ж, доволі легко перейти з такого переліку до іншого – «зеленого». Та розбиратися в численних тонкощах будемо поступово.

Можна довго перераховувати визначення лікаря загальної практики, надані МОЗ, але набагато краще поспілкуватися безпосередньо з фахівцем. Це заслужений діяч культури і техніки України, доктор медичних наук, професор, завідувач кафедри сімейної медицини Запорізької медичної академії післядипломної освіти Володимир Кошля.

- Лікар загальної практики обслуговує пацієнта протягом всього життя. До гарантованого пакету послуг первинної ланки входять невідкладна допомога, профілактичні заходи для всіх верств населення, в тому числі проведення щеплень. Хоча зараз ставлення до вакцинації геть різне: частина підтримує, деякі люди налаштовані критично, хтось не має грошей на необхідний препарат. Між тим, саме такий превентивний захід, як щеплення, допомагає людству упродовж багатьох десятиліть уникати дуже серйозних хвороб. Та наполягати ані сімейний лікар, ані вузький спеціаліст на тих чи інших процедурах, згідно з законами, не мають права.

Лікар загальної практики виступає більше в ролі терапевта, педіатра. Рідше він може надавати інші види допомоги - скажімо, гінекологічну, хірургічну, наприклад, обробку різних ран. Пригадую, що в 1970-х, коли я закінчив навчання, сімейних лікарів у нас офіційно не було, а я вже тоді надавав всі види допомоги. Доводилось, як і нинішнім сімейним лікарям, і при інсультах допомагати. Окрім того, лікар загальної практики проводить санітарно-профілактичну роботу, тобто розповідає населенню про необхідність дотримання певних гігієнічних норм, раціонального харчування тощо.

- Ви зазначили, що фахівець проводить профілактичні заходи. Профогляди для пацієнта обов’язкові?

- Я вважаю, що вони мають бути. Це важлива ланка попередження різних захворювань. Вони дають можливість на ранньому етапі виявити такі тяжкі недуги, як онкопатологія, туберкульоз та інші. Проте примусити лікар не в змозі нікого, він може лише викликати пацієнта і рекомендувати хоча б раз на рік проходити диспансерні огляди.

- Володимире Івановичу, МОЗ гарантує кожному пацієнту безкоштовні дослідження. Зрозуміло, що вони не обов’язкові при кожному візиті до медичного закладу. Але поясніть, на що все ж таки пацієнт має право?

- Перш за все, це аналізи крові. Їх не так багато: загальні - на лейкоцити та холестерин, а також на глюкозу. Крім того, загальний аналіз сечі, електрокардіограма у стані спокою, мікроскопія харкотиння, швидкі тести на ВІЛ, вірусний гепатит та сифіліс. Звісно, призначаються вони лише за потреби. Хоча на сьогодні безкоштовно проводяться також рентген та огляд вузькими спеціалістами.

- А як після усіх змін відбувається процес забору аналізів? Припустимо, пацієнт здає біоматеріал, а далі - сам везе або забирає результати з лабораторії?

- Може бути по-різному. В одних випадках усе лягає на плечі пацієнта, в інших цим займається сам лікар. Особливо у складних випадках, тобто при тяжких захворюваннях.

- Усі дослідження потребують певних витратних матеріалів, хоча б тих же рукавичок. Держава повинна забезпечувати ними сімейного лікаря чи пацієнт має усе приносити з собою?

- Повинна. І не лише рукавичками, ватою тощо, але й стандартним набором ліків.

- Щодо консультації у вузькопрофільного спеціаліста. Без направлення від сімейного лікаря можна потрапити на прийом?

- Так. Ці фахівці працюють на вторинному або третинному рівнях медичної допомоги, тобто в спеціалізованих клініках. Більшість лікарів загальної практики можуть виявити проблему і розібратися з нею, але за потреби не відмовлять і у наданні направлення до колег з профільних захворювань. Гадаю, питань виникати не повинно.

- Зараз запроваджується система консультування телефоном. Дехто з лікарів уже давно і успішно надає певну допомогу саме таким чином. Але поговорімо про законодавчу частину: як коригуватиметься процес?

- Наразі говорити про це трохи зарано: офіційно питання ще у стадії розробки. Загалом такі розмови мають фіксуватися, аби убезпечити і лікаря, і пацієнта. Думаю, прописавши таку норму, МОЗ мало закласти певну грошову компенсацію або «бонуси» до зарплатні сімейного лікаря. Нинішній оклад українського медика невеликий. Скажімо, в США сімейний лікар отримує близько 10-12 тисяч доларів на місяць. Він має змогу дзвонити пацієнтам, їздити на конференції чи навчання для підвищення кваліфікації – навіть за власний кошт. Хочеться вірити, що згодом і наші лікарі отримуватимуть гідні гроші за свою нелегку працю.

Юлія Сафронова

(Закінчення  інтерв’ю читайте в одному з найближчих номерів)

Просмотров: 169

ПРАВА ГОРОЖАН

После смерти отца, оказалось, что он в завещание составил на свою знакомую. Хотя каждые выходные я, его сын, и моя родная сестра к нему приезжали, каждый день звонили, он нам о завещании ничего не говорил. Можем ли мы, как дети наследодателя, претендовать

 Комментирует адвокат Дмитрий МАЙСТРО

После смерти отца, оказалось, что он в завещание составил на свою знакомую. Хотя каждые выходные я, его сын, и моя родная сестра к нему приезжали, каждый день звонили, он нам о завещании ничего не говорил. Можем ли мы, как дети наследодателя, претендовать, несмотря на завещание, на часть имущества отца?

В соответствии с ч.1 ст.1235 Гражданского кодекса Украины завещатель может назначить своими наследниками одно или несколько физических лиц, независимо от наличия у него с этими лицами семейных или родственных отношений.

То есть Ваш отец имел право завещать своё имущество любому другому человеку, в том числе тому, кто не является его родственником. Такое завещание при соблюдении требований, предусмотренных законодательством,  является законным и действительным. 

Также, ч.3 ст.1235 ГК Украины предусмотрено право определенных лиц на обязательную долю в наследстве, и завещатель не может лишить их права на наследование.

Согласно ст.1241 ГК Украины независимо от содержания завещания право на долю в наследстве имеют малолетние, несовершеннолетние, совершеннолетние нетрудоспособные дети наследодателя, неработоспособная вдова (вдовец) и нетрудоспособные родители. При этом, указанные лица наследуют половину доли, которая причиталась бы каждому из них при наследовании по закону (обязательная доля).

Размер обязательной доли в наследстве может быть уменьшен судом с учетом отношений между этими наследниками и наследодателем, а также других обстоятельств, имеющих существенное значение.

К обязательной доле в наследстве засчитывается стоимость вещей обычной домашней обстановки и обихода, стоимость завещательного отказа, установленного в пользу лица, имеющего право на обязательную долю, а также стоимость других вещей и имущественных прав, которые перешли к нему как к наследнику.

Таким образом, доля лиц, имеющих право на обязательную долю в наследстве, будет определяется согласно ст. 1267 ГК Украины, которая предусматривает, что доли в наследстве каждого из наследников по закону являются равными. 

На день рождения мне подарили золотое кольцо. Но украшение не подошло мне по размеру. Когда отнесли кольцо в магазин для обмена, продавец сказал, что данный товар обмену и возврату не подлежит. Так ли это? Какие еще товары не подлежат возврату?

 Комментирует адвокат Дмитрий МАЙСТРО

Действительно, согласно постановления Кабинета Министров Украины от 19 марта 1994 № 172 «О реализации отдельных положений Закона Украины» ювелирные изделия из драгоценных металлов, драгоценных камней, драгоценных камней органогенного образования и полудрагоценных камней надлежащего качества обмену (возврату) не подлежат. Возврат таких изделий возможен только в случае обнаружения дефекта производства.

Кроме вышеперечисленных изделий, к товарам  надлежащего качества, не подлежащих обмену или возврату относятся: продовольственные товары, лекарственные препараты и средства, предметы сангигиены, а также непродовольственные товары: фотопленки, фотопластинки, фотографическая бумага, корсетные товары, парфюмерно-косметические изделия, перо-пуховые изделия, детские игрушки мягкие, детские игрушки резиновые надувные, зубные щетки, мундштуки, аппараты для бритья, помазки для бритья, расчески, гребешки и щетки массажные, сурдины (для духовых музыкальных инструментов), скрипичные подбородки, перчатки, ткани, тюлегардинные и кружевные полотна, ковровые изделия метражные, белье нательное, белье постельное, чулочно-носочные изделия, товары в аэрозольной упаковке, печатные издания, линейный и листовой металлопрокат, трубная продукция, пиломатериалы, погонажные (плинтус, наличник), плитные материалы (древесноволокнистые и древесностружечные плиты, фанера) и стекло, нарезанные или раскроенные под размер,   определенный покупателем (заказчиком), аудио-, видеокассеты, диски для лазерных систем считывания с записью, изделия из натуральных и искусственных волос (парики), товары для новорожденных (пеленки, соски, бутылочки для кормления т.д.), инструменты для маникюра, педикюра (ножницы, пилочки и т.д.).

Этот перечень является исчерпывающим. То есть продавец не имеет права отказать в обмене (возврате) товара, не включенного в этот перечень, если он соответствует всем требованиям, предусмотренным Законом Украины «О защите прав потребителей».Летние танцы от «Время и Стекло»

ДОСКА ОБЪЯВЛЕНИЙ

Допоможіть Сашку жити повноцінно, для нього важливий кожен сантиметр зросту! Так, лікарі поставили Олександру Смітюху невтішний діагноз: гіпофізарний нанізм. Це рідкісне захворювання, яке застерегти неможливо, вимагає довічної терапії штучним гормоном.

Наши партнеры

АО "Мотор Сич"
АО "Мотор Сич"
http://motorsich.com/
Министерство доходов и сборов Украины
Министерство доходов
и сборов Украины

http://minrd.gov.ua/