Фоторепортажи  |   Видео  |   О редакции  |   Контакты  |   RSS
СЕГОДНЯ: 25 АПРЕЛЯ 2018 10:04
Культурный калейдоскоп| Мода и красота| Здоровье| Персона| Мужской клуб| Дамское счастье| Окно в мир| Афиша| Гороскоп

Венера Мілоська у Запоріжжі

04 апреля 2018

 

Чарівність пластики минулого століття розкриває нова виставка Запорізького обласного краєзнавчого музею. На ній представлені близько трьох сотень порцелянових, фаянсових, бронзових, залізних, кришталевих та мармурових статуеток, різноманітних за часом виробництва і темами. Всі вони або із архівної колекції, або є дарами приватних осіб. Деяким із виробів – понад сто років.

Участь у весняній виставці «Чарівний світ пластики XX століття», яка вражає витонченими і дуже цінними бронзовими жінками часів старого Олександрівська, прийняв і запорізький колекціонер Валерій Гуща. Тут демонструється його унікальне зібрання виробів з зеленого чи рожевого бісквіту (порцелянова маса – прим. авт.) періоду модерну, створеного різними фабриками в Російській імперії і Західній Європі.

Їм більше 80 років, але клейма майстрів відсутні. Сленговою мовою цей бісквіт, виконаний у пастельних тонах, називають «зеленка». Наприклад, на одній прикрасі ми бачимо, як хлопчик тікає від собаки. А найстаріші фігурки, представлені знавцям і любителям історії, – статуї атлетів і жінок, вироблені ще в ХІХ ст. з каслинського лиття.

На відкритті експозиції завідувачка відділу історії краю Запорізького обласного краєзнавчого музею Зоя Попандопуло розповіла, що під час підготовки виставки було отримано багато подарунків як від співробітників музею, так і мешканців міста.

– Протягом історії цивілізації, починаючи з Давньої Греції, люди любили прикрашати свої будинки подібними речами, – говорить наша співрозмовниця. – В Україні це набуло особливої популярності у ХІХ-ХХ століттях: такі вироби передавали від бабусі до онучки. Ми зрозуміли, що великий пласт культури йде від нас і може скоро зникнути, тому почали збирати цю колекцію. На виставці ви можете побачити навіть копію фігури Венери Мілоської – богині любові і краси, одну із найзнаменитіших статуй Лувру! Її для виставки презентував Запорізький національний університет, - зазначила Зоя Попандопуло.

Цікаво, що порцелянові статуетки вперше були створені в Китаї – батьківщині порцеляни. Секрет її виробництва відкрився європейцям в 1709 році, тоді й розпочався справжній бум збирання іграшкових фігурок. Венеціанські майстри створили немало шедеврів. За останні століття неодноразово змінювалися естетичні уподобання, але такі статуетки завжди залишалися тими предметами, присутність яких в інтер'єрі оцінювалася як зразок витонченого смаку і почуття стилю.

В експозиції представлена порцеляна часів кінця Російської імперії. Пізніше, у колишньому СРСР, працювали близько трьохсот порцелянових, фаянсових та майолікових заводів. Історія багатьох із них бере свій початок ще у XVIII-XIX століттях. Фарфоро-фаянсова промисловість об'єднувала виробництво господарського та художньо-декоративного фарфору, фаянсу і майоліки. Основна сировина – каолін, польовий шпат, кварцовий пісок, пластична глина і бентоніт.

Запорожці можуть побачити безліч німецьких речей, бо жителі Олександрівська до 1917 року часто їздили до Європи як туристи, привозили одяг і прикраси чи виписували поштою або залізничною доставкою меблі, картини, статуетки. Крім того, у музеї працює зала археології, де знаходяться справжні статуетки античного періоду, наприклад, Деметра – богиня родючості, покровителька землеробства, та чисельні образи скіфів.

Згідно історії, в 1913 році в Україні було розташовано 9 із 36 заводів з виробництва порцеляно-фаянсових виробів у Російській імперії. Наприклад, Межигірська фаянсова фабрика (заснована 1798 року), Городницький (1799) та Баранівський (1802) заводи. У 1945-му був створений Київський експериментальний кераміко-художній завод, а після закінчення війни почалася реконструкція старих і спорудження нових підприємств. Станом на початок 1984 року на території нашої країни діяли 18 підприємств цієї галузі, чиї вироби відтворювали культуру, побут, одяг і навіть зачіски тієї епохи.

Невичерпною фантазією та великою майстерністю вражають роботи майстрів с. Опішні. Родзинкою експозиції є опішнянська майоліка (керамічні вироби із обпаленої глини, вкриті глазур’ю та фарбами) – твори всесвітньо відомого гончара Івана Білика, що власноруч створював гарних левів і коників. Деякі його статуетки наукові працівники купили у... торговців-«стихійників» на Бабурці. Наприклад, їжачок із клеймом автора коштував всього 120 гривень!

Поспішайте побачити експозицію «Чарівний світ пластики XX століття», яку працівники музею створили просто для душі, та, можливо, доповнити її новими артефактами із домашньої колекції.

Вікторія ШЕПЕЛЕВА, фото автора

Просмотров: 223

ПРАВА ГОРОЖАН

Нахожусь в декретном отпуске по уходу за ребенком. Муж работает, но суммы не хватает даже для покрытия элементарных потребностей ребенка. Хочу подать на алименты. Обязательно ли разводиться для этого с мужем?

Комментирует адвокат Дмитрий МАЙСТРО

В законодательстве указано, что ребенок имеет право на уровень жизни, достаточный для его физического, интеллектуального, нравственного, культурного, духовного и социального развития. Согласно ст.141 Семейного кодекса Украины мать и отец имеют равные права и обязанности относительно ребенка, независимо от того, находились ли они в браке между собой.

Одной из основных обязанностей родителей является содержание ребенка до достижения им совершеннолетия, а в отдельных случаях и дольше. Родители или лица, их заменяющие, несут ответственность за создание условий, необходимых для всестороннего развития ребенка. Таким образом, пребывание родителей в браке или если брак расторгнут, не влияет на их обязанность содержать ребенка. То есть если отец ребенка не участвует в его содержании, вы можете  обратиться с иском в суд о взыскании алиментов. При этом расторжение брака не обязательно.

У меня возникла необходимость в полной смене имени и фамилии. Я гражданка Украины, мне 22 года. Куда обращаться, какие нужны документы?

Комментирует адвокат Дмитрий МАЙСТРО

Согласно ст.295 Гражданского кодекса Украины физическое лицо, которое достигло 16 лет, имеет право по собственному усмотрению изменить собственную фамилию и/или имя. Также они могут быть изменены в случае усыновления, признания усыновления недействительным или его отмены. Фамилия физического лица может быть изменена в случае регистрации брака, расторжения брака или признания его недействительным.

Существует ряд причин, по которым гражданину могут отказать в смене имени. А именно: осуществление в отношении заявителя уголовного производства или его нахождения под административным надзором; наличие судимости, которая не погашена или не снята; официальное обращение правоохранительных органов иностранных государств об объявлении розыска заявителя; предоставление неправдивых сведений о себе.

Заявление об изменении имени принимает и рассматривает отдел государственной регистрации актов гражданского состояния по месту проживания. Оно подается в письменной форме при условии предоставления паспорта. К заявлению нужно приложить: паспорт гражданина Украины; свидетельство о рождении заявителя;

свидетельство о браке или его расторжении; свидетельства о рождении детей (если заявитель имеет малолетних или несовершеннолетних детей); свидетельство об изменении имени заявителя, отца или матери, если оно было ранее изменено; фотографию размером 3 х 4; квитанции об уплате госпошлины и за составление заявления о внесении изменений в акты гражданского состояния.

Заявление рассматривается в трехмесячный срок, но при наличии уважительных причин он может быть продлен. Сведения об изменении имени подлежат обязательному внесению в Государственный реестр актов гражданского состояния граждан, и после орган актов гражданского состояния выдает свидетельство о смене фамилии и/или имени. А в паспорт вносится отметка о необходимости его замены в месячный срок. Для обмена паспорта нужно подать в территориальное подразделение Государственной миграционной службы по месту жительства следующие документы: заявление о выдаче паспорта гражданина Украины; паспорт, подлежащий обмену; две фотографии 3 х 4; свидетельство о смене фамилии и (или) имени. Также в течение месяца необходимо заменить идентификационный номер.Летние танцы от «Время и Стекло»

ДОСКА ОБЪЯВЛЕНИЙ

Недавно в редакцию обратилась жительница Запорожья Татьяна Вилесова с открытым письмом к вам, уважаемые читатели. В нем она просит о помощи для своей дочери. Публикуем содержание ее обращения.

Наши партнеры

АО "Мотор Сич"
АО "Мотор Сич"
http://motorsich.com/
Министерство доходов и сборов Украины
Министерство доходов
и сборов Украины

http://minrd.gov.ua/