Bloomberg: ЄЦБ, Німеччина та Франція бояться відповіді РФ на конфіскацію активів

США та їхні союзники «повні рішучості» використовувати заморожені російські активи на допомогу Україні, але не всі країни Європи підтримують повну конфіскацію коштів. За даними Bloomberg, Європейський центральний банк (ЄЦБ), Німеччина та Франція «виражають найбільшу обережність» у цьому питанні, оскільки побоюються заходів у відповідь Росії, метою яких можуть стати європейські активи на її території. 

Також вони вважають, що конфіскація активів РФ може вплинути на фінансову стабільність та статус євро як резервної валюти, уточнили джерела. Небезпека, як стверджується, полягає в тому, що такий радикальний крок створить прецедент і змусить інші країни уникати зберігання своїх резервів у західних валютах на випадок, якщо одного разу вони піддадуться аналогічним санкціям.

«Зараз ми не маємо правової основи для конфіскації російських активів»,— заявив міністр фінансів Франції Брюно Ле Мер після зустрічі з колегами з G20 у Сан-Паулу 28 лютого.

Bloomberg пише, що чиновники та юристи країн G7 вивчають низку варіантів у підготовці до запланованої у червні зустрічі в Італії. Одним із варіантів, який може бути «найприйнятнішим», є ідея Чарльза Лічфілда з Атлантичної ради (визнана в РФ небажаною організацією). Вона полягає в тому, що уряди країн G7 нададуть ринкам гарантію того, що заморожені активи не будуть повернуті Росії доти, доки вона не сплатить витрати на відновлення України.

«По суті, вони пообіцяють, що за потреби у майбутньому заарештують активи для погашення українських кредитів. Таким чином, вони зможуть надати заставу Україні, не торкаючись активів, що розглядаються (на даний момент) і уникаючи цього законодавчого мінного поля. Тим часом кредитори, які вклали гроші в Україну на основі цього плану, знали б, що російські активи зрештою забезпечують їхні кредити», — пояснює агентство логіку цієї пропозиції.

1 лютого Єврорада підтримала ініціативу Єврокомісії щодо використання доходів від заморожених російських активів для фінансування допомоги Україні. За підсумками саміту країни G7, який відбувся минулого тижня, теж домовилися змусити Росію «відшкодувати збитки» Україні із заморожених російських активів. Глава Мінфіну РФ Антон Силуанов пригрозив, що на будь-які дії з активами РФ за кордоном буде дано симетричну відповідь.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

2024-03-01