Bloomberg: можливий конфлікт навколо Тайваню коштуватиме світу $10 трлн

Імовірна війна через Тайвань може обійтися світовій економіці $10 трлн, або майже 10% світового ВВП, повідомляє Bloomberg. Агентство посилається на розрахунки своїх аналітиків, які розглядали два сценарії: вторгнення Китаю на Тайвань, у разі якого конфлікт будуть втягнуті США, а також торговельну блокаду острова. 

У разі війни серед наслідків експерти назвали:

  • падіння торгівлі з Тайванем на 100%;
  • зниження ВВП Тайваню на 40%, ВВП Китаю – на 16,7%, ВВП США – на 6,7%;
  • зниження світового ВВП на 10,2% (найсильніше постраждають країни Східної Азії, зокрема Південна Корея та Японія).

Блокада острова, за даними Bloomberg, загрожує наступними наслідками:

  • ВВП Тайваню знизиться на 12,2%, Китаю – на 8,9%, США – на 3,3%;
  • зниження світового ВВП становитиме 5%.

Ключовою проблемою при будь-якому розвитку подій аналітики називають втрату чипів і напівпровідників, що виробляються на Тайвані. Як зазначає агентство, загальна ринкова капіталізація 20 найбільших клієнтів тайванської Semiconductor Manufacturing Co. – Близько $7,4 трлн. Крім того, Тайванська протока — один із найбільш завантажених морських шляхів у світі.

Bloomberg пише, що ситуація на Тайвані залежить від президентських виборів, запланованих на 13 січня. На посаду претендують кандидат від правлячої Демократичної прогресивної партії Лай Цінде, а також кандидати від опозиції Хоу Юї та Ке Веньчже. Перший не хоче псувати стосунки з Китаєм, але в минулому називав себе прагматичним борцем за незалежність Тайваню. Інші два кандидати обіцяли зробити «прагматичні кроки» для покращення відносин із КНР, при цьому «не жертвуючи фактичною незалежністю острова».

Китай вважає Тайвань своєю територією. Голова КНР Сі Цзіньпін під час зустрічі з президентом США Джо Байденом і попереджав, що тайванське питання є для Пекіна червоною лінією. У вересні 2023 року влада КНР представила план поглиблення інтеграції з островом.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

2024-01-09