Чи справді переведення 4-го енергоблоку на ЗАЕС в режим «гарячого зупину» загрожує аварією?

ZAES

Українська держкомпанія «Енергоатом» повідомила, що четвертий блок Запорізької АЕС, яка з березня минулого року перебуває під контролем Росії, перевели у стан гарячої зупинки (hot shutdown). 

В «Енергоатомі» вважають, що подібні дії становлять серйозну загрозу ядерній та радіаційній безпеці, і що всі енергоблоки повинні знаходитися в положенні «холодної зупинки» (cold shutdown). «Гаряча зупинка» вимагає більше води, а після руйнування Каховської ГЕС «виникли реальні ризики недостатнього підживлення ЗАЕС водою, що охолоджує», попереджають у компанії.

Чи це так?

Щоб відповісти на це питання, давайте спочатку розберемося, що таке холодна зупинка і гаряча зупинка.

У режимі холодного зупинки реактор заглушений при низькій температурі охолоджувальної води. У режимі «гарячого зупинки» за рахунок роботи насосів та подальших теплообмінних процесів вода нагрівається і потім йде на потреби проммайданчика станції та для гарячого водопостачання будинків в Енергодарі, пояснив Бі-бі-сі фахівець із радіаційної безпеки Олександр Купний. Він займався будівництвом кількох енергоблоків на ЗАЕС.

Наразі Запорізька АЕС не виробляє електроенергію, всі її енергоблоки зупинено.

«Російській стороні невигідно запускати ЗАЕС у роботу — вона все ще не підключена до російської енергосистеми, а підключена до української, тому вся енергія, яка вироблятиметься, йтиме нам [в Україну]. Росія в цьому не зацікавлена», – міркує Купний.

Але навіть у стані, що не працює, потрібна вода для виробничих потреб, продовжує він. Тому в режимі «гарячої зупинки» до цього майже півроку пропрацював п’ятий блок ЗАЕС.

Напередодні МАГАТЕ повідомила, що ЗАЕС розпочала переведення на «гарячу зупинку» четвертого блоку станції, причому цей переклад в агентстві назвали плановим. У повідомленні було зазначено, що четвертий блок переведуть до «гарячої зупинки» 25 липня, і коли це станеться, п’ятий блок переведуть до «холодної зупинки» — для профілактичних робіт.

Після півроку в режимі «гаряча зупинка» п’ятому блоку необхідний профілактичний огляд та, можливо, певний ремонт, пояснює Купний. Але навіть якщо обидва блоки якийсь час пропрацюють у режимі «гаряча зупинка» одночасно, нічого страшного не станеться, вважає український експерт.

«У чому небезпека роботи блоку у „гарячій зупинці“? Чи збільшиться витрата води зі ставка охолоджувача? Я не думаю. За 40 днів [після руйнування греблі] рівень води в ставку-охолоджувачі впав на 30 сантиметрів. Нині він 16.34 метри. До кінця літа, припустимо, ще на 30 сантиметрів впаде», — коментує Купний заяву «Енергоатому», додаючи, що влітку рівень води в ставку-охолоджувачі може також знижуватися через спеку.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

2023-07-26