CNN: війна в Україні та санкції не вплинули на співпрацю китайських та російських оборонних підприємств

Протягом усього минулого року російські оборонні компанії, які потрапили під санкції на Заході, продовжували підтримувати активні торговельні відносини з китайськими державними підприємствами оборонного комплексу, повідомляє CNN. 

Митні документи, з якими вдалося ознайомитися редакції Сі-ен-ен, свідчать, що тільки до середини листопада оборонний підрядник Poly Technologies, що базується в Пекіні, відправив російській компанії, що знаходиться під санкціями, не менше дюжини партій обладнання. Постачання включали, зокрема, запчастини для вертольотів та радіообладнання.

Давній торговий партнер PolyTechnology – Улан-Уденський авіаційний завод, де виробляють військові гелікоптери, – також, у свою чергу, протягом минулого року продовжував відправляти пекінській компанії деталі та гелікоптери.

Щонайменше три партії від Poly Technologies включали обладнання для експлуатації або обслуговування російського Мі-171Ш, військово-транспортного вертольота, який може бути оснащений озброєнням і використовувався в операціях Москви в Україні.

При цьому, зазначає Сі-ен-ен, доказів того, що поставлені Китаєм товари безпосередньо використовуються російською армією в Україні, немає.

Військові аналітики та експерти в галузі безпеки кажуть, що деталі, відправлені китайською фірмою до Росії, є досить базовим обладнанням для авіації російського виробництва. Постачання можуть бути частиною існуючих контрактів та стандартних ділових відносин між компаніями.

“Цей вид експорту має бути схвалений урядом. Але з огляду на характер цих частин і той факт, що Poly Technologies перебуває під санкціями США з 2013 року, уряд може не бачити причин не схвалювати постачання”, – пояснює Юн Сун, директор Китайської програми аналітичного центру. Stimson Center у Вашингтоні.

Разом з тим, торгова статистика минулого року свідчить, що ключові гравці оборонної сфери підтримують дуже міцні зв’язки один з одним. На думку експертів, такі зв’язки, що добре зарекомендували себе, можуть використовуватися для поставок Москві озброєнь – якщо проти цього не заперечує офіційний Пекін.

Наприкінці лютого США директор ЦРУ Вільям Бернс заявляв, що, за даними розвідки, Китай розглядає можливість відправки озброєнь до Росії, але ще остаточного рішення у Пекіні ще не ухвалили.

У відповідь міністр закордонних справ Китаю Цінь Ган порівняв постачання китайської зброї Росії з постачанням американської зброї Тайваню.

“Чому США просять Китай не надавати зброю Росії, але при цьому продають озброєння Тайваню?” – запитав міністр на прес-конференції.

Водночас Цинь Ган знову наголосив, що Китай не постачає зброю ні тій, ні іншій стороні в українському конфлікті і виступає за мирне врегулювання українського конфлікту.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

2023-03-10