Євросоюз створює фонд допомоги Україні на 5 млрд євро

Влада Євросоюзу оголосила про створення фонду військової допомоги Україні у розмірі 5 млрд євро. У середу представники країн ЄС у Брюсселі схвалили угоду. 

Минулого року голова дипломатії ЄС Жозеп Боррель запропонував створити в рамках Європейського фонду миру (позабюджетного інструменту, створеного у березні 2021 року) нову схему допомоги Києву – Фонд допомоги Україні – з бюджетом до 5 мільярдів євро на рік протягом наступних чотирьох років.

Однак країни-члени ЄС поринули у дебати щодо реформи та умов надання майбутньої допомоги.

Франція та Німеччина довго не могли узгодити нові правила: Париж наполягав, щоб фонд оплачував лише обладнання, яке вироблено в країнах ЄС, а Берлін просив, щоб з його внеску до фонду віднімалася вся вартість німецької військової допомоги Україні, а не 40-50% .

Інші члени ЄС, насамперед країни Балтії та Польща, які останнім часом закупили багато обладнання для передачі Україні, хотіли запровадження досить тривалого перехідного періоду, перш ніж фонд припинить відшкодовувати ці пожертвування та почне фокусуватися виключно на спільних закупівлях.

У вівторок з’явилися повідомлення, що сторони змогли досягти компромісу, що дозволяє виявляти певну гнучкість щодо правил закупівлі зброї та враховувати індивідуальну допомогу окремих країн, водночас не дозволяючи їм враховувати вартість переданого обладнання повністю при розрахунку їх виплат до фонду.

Читайте також: Данія передала Україні всю свою артилерію

У вівторок також стало відомо, що новий пакет допомоги Україні виділить Данія: вона відправить Києву снаряди та артилерійські системи на суму 336 млн. доларів.

Паралельно влада США заявила, що найближчим часом відправить Україні новий пакет військової допомоги на суму 300 млн доларів, до якого увійдуть боєприпаси, зброя та обладнання.

Однак президент США Джо Байден заявив, що для підтримки Києва цього недостатньо, і вкотре закликав Конгрес якнайшвидше схвалити законопроект про надання повноцінної допомоги.

Пакет, про який у вівторок повідомив Вашингтон, є першим траншем допомоги від США Україні цього року. Востаннє Київ отримував американську допомогу 27 грудня минулого року.

Білий дім намагається знайти способи відправити більше військової допомоги з огляду на ситуацію на фронті та опір фінансуванню з боку республіканців.

Байден пояснив, що новий пакет вдалося виділити за рахунок коштів, заощаджених під час виконання попередніх контрактів Пентагону.

Радник президента з національної безпеки США Джейк Салліван заявив, що фінансування буде використано для закупівлі артилерійських снарядів та боєприпасів для ракетних систем HIMARS.

«Ці боєприпаси дозволять українським знаряддям вести вогонь протягом деякого часу, але лише за короткий період, — сказав Салліван журналістам. — Цього недостатньо для задоволення потреб України в боєприпасах, і це не запобігатиме їх нестачі».

Американські чиновники також розглядають можливість арешту російських активів на суму близько 285 млрд доларів, заморожених у 2022 році, та використання цих коштів для оплати зброї, яка постачається Україні.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

2024-03-14