Єврозону чекає неглибока рецесія

Випереджаючі індикатори стану європейської економіки вказують на те, що за підсумками четвертого кварталу 2023 року, як і за підсумками третього, на зону євро чекає зниження ВВП. Спад ділової активності, що продовжується, відображений в індексі PMI, значення якого в грудні знаходиться помітно нижче порогової позначки в 50 пунктів. Втім, деяке пожвавлення в єврозоні, мабуть, намічається: на це вказують значення індексів ділових настроїв у Європі, що зросли за останній місяць. При цьому багато чого від європейської економіки найближчими кварталами ні ЄЦБ, ні аналітики не чекають: хоча цикл підвищення ставок завершено, пом’якшення грошово-кредитної політики за ним поки не буде. 

У Європі може бути зафіксована технічна рецесія: індикатори, що випереджають, вказують на те, що ВВП зони євро, мабуть, у четвертому кварталі продовжив скорочуватися після зниження на 0,1% — у третьому. З опублікованих на початку січня даних S&P Global випливає, що індекс PMI країн зони євро сьомий місяць поспіль залишався в мінусі. Його значення у грудні, як і в листопаді, становило 47,6 пункту (показник нижче 50 пунктів фіксує спад ділової активності). Залишаючись у негативній зоні, PMI у промисловості зріс до 47,8 пунктів з 47,1 пунктів у листопаді, у послугах — до 48,8 пунктів з 48,7 пунктів. У найбільших економіках Європи індекс у грудні був у мінусі: у Німеччині композитний PMI знизився до 47,4 пунктів з листопадових 47,8 пунктів, у Франції — трохи зріс: до 44,8 пунктів з 44,7 пунктів.

Втім, рецесію, що очікується, аналітики називають неглибокою: так, розвороту динаміки вже в першій половині 2024 року чекають в ING Bank. Експерти вказують на те, що індикатор економічних настроїв (ESI), що розраховується Єврокомісією (ЕК), демонструє зростання третій місяць поспіль. Так, у грудні індекс, хоч і залишався в негативній зоні (нижче за 100 пунктів), зріс на 1,8 пункту, до 95,6 пункту, в ЄС (див. графік) і на 2,4 пункту, до 96,4 пункту у зоні євро.

У ЄК пояснюють, що деяке поліпшення настроїв багато в чому зумовлене підвищенням довіри споживачів та менеджерів до сектору послуг, роздрібної торгівлі та будівництва (у тому числі через зростання попиту, що очікується). У промисловості такого ж оптимізму немає: виробничі очікування за останній місяць року майже не змінилися, оцінки обсягу експортних замовлень погіршилися.

Слабкість, що зберігається в промисловості, пояснюється у тому числі посиленими відкладеними ефектами від проведення ЄЦБ жорсткої грошово-кредитної політики (ДКП). Останній раз регулятор підвищував ставки у вересні 2023 року і з того часу зберігає їх на тому ж рівні (ставка за кредитами становить 4,5%, за депозитами – 4%, за маржинальними кредитами – 4,75%).

Подальшого посилення ДКП, як і її швидкого пом’якшення, не очікується: інфляція в єврозоні все ще не сповільнилася до цільових 2%, хоч і коливається в прогнозованому регуляторному діапазоні. За даними Євростату, у грудні показник у річному вираженні становив 2,9% після мінімальних з 2021 року 2,4% у листопаді. Наблизити розворот ДКП при слабкій діловій активності, що зберігається, може більш різке уповільнення зростання цін: відбудеться це, за прогнозами аналітиків, не раніше другого кварталу 2024 року.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

2024-01-09