Як 1 серпня запрацюють нові вимоги Нацбанку щодо готівкових платежів у терміналах

terminal

Із 1 серпня, запрацює нова вимога НБУ щодо обов’язкової ідентифікації українців при внесенні готівки для їх зарахування на банківські рахунки через платіжні термінали, які фінансисти називають ПТКС (програмно-технічний комплекс самообслуговування). 

Щоб поповнити свій чи чужий банківський рахунок, людині потрібно буде щоразу вводити номер свого мобільного телефону. Без нього операцію здійснити не вдасться.

Порядок дій такий:

  1.  Людина запитує в терміналі операцію з поповнення банківського рахунку і термінал запитує номер мобільного.
  2.  На цей телефон надходить одноразове смс-повідомлення з кодом (або надходить дзвінок із кодом) для операції.
  3.  Цей код для підтвердження операції потрібно ввести в терміналі, і тоді її буде проведено.

Мобільний номер друкується на квитанції операції та залишається в базі даних власника терміналу. Це може бути банк чи фінансова компанія.

Обов’язкова ідентифікація через номери мобільних включатиметься з будь-якої суми, буквально від 1 копійки і вище. Хочеш закинути гроші на картку – введи свій номер телефону.

Раніше обов’язкова ідентифікація відбувалася лише при операціях із 5 тисяч і вище. Людина могла в терміналі (ПТКС) підтвердити свою особу за допомогою державного мобільного додатка Дія або платіжної картки.

Але ще раз повторимо: ідентифікація за допомогою мобільного телефону із завтрашнього дня буде обов’язковою для поповнення готівкою банківських рахунків. Вона не поширюватиметься на випадки, коли людина платить за комуналку, квитки, телебачення, транспорт та ін.

У НБУ нову вимогу пояснили турботою про безпеку, яка дозволить людині підтвердити своє право на платіж, якщо трапиться якийсь технічний збій, пропаде/не дійде платіж. Хоча в банках визнають, що таким чином влада хоче посилити контроль над готівковими операціями. Дехто вважає, що таким чином влада боротиметься із «зарплатами в конвертах», які часто вносять людям на рахунки через термінали.

Однак фінансисти визнають, що люди зможуть легко оминати нову вимогу при великих поповненнях рахунків або угод, які не захочуть світити контролюючим органам. Для цього достатньо купити на касі будь-якого супермаркету нову sim-карту для мобільного з новим номером телефону, та викинути її після проведення одного або групи платежів.

Хоча поки що до нової вимоги ще не встигли звикнути, і поки що вона лякає людей. Про це розповіли у фінансових компаніях, які вже тестують нову вимогу. А також пояснили, що завтра низка платіжних терміналів може виявитися вимкненою — не всі апарати встигли переобладнати нові вимоги.

«Ми вже сьогодні на частині терміналів почали тестувати нову ідентифікацію. Вже бачимо проблему — людей вона лякає, і вони просто уникають терміналів. За цей тиждень ми оновили максимально всі термінали, невелику частину мережі завтра вимкнемо, і оновлюватимемо вручну. Не всі встигли зробити. Хоча більшу частину терміналів уже підготували, і вже з сьогоднішнього дня з 23:00 запустимо ідентифікацію через номер мобільного — людям доведеться їх вводити та отримати 4 цифри пароля для проведення платежу», — розповів директор великої фінкомпанії з широкою мережею терміналів.

Він пояснив, що інформацію про платежі в терміналах зможуть отримати чи не будь-які державні органи, якщо у них буде відповідна ухвала суду. Це може бути і Податкова, і Держфінмоніторинг, і СБУ, та ін. Щоправда, уточнив, що так було завжди, але лише без даних щодо мобільних.

«Ми і так зберігали чеки, це для нас не нове. Зараз додадуться ще два додаткові поля (зокрема час, пароль та іншу інформацію, що було зрозуміло, що його вводив клієнт). Це, звичайно, збільшить обсяг інформації, яку ми зберігаємо, але не критично. Відомості про чек можна запитати сам клієнт, щоб відновити чек, а також всі інші органи — за рішенням судді», — пояснив директор ФК.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

2023-08-01