Яку відеокарту вибрати? Посібник для початківців

videokarta

Вибір ідеальної відеокарти може бути досить складним завданням – доступних варіантів багато, і ми хочемо придбати обладнання, яке ідеально виконає всі покладені на нього завдання. Завдяки цій статті ви дізнаєтеся про типи графічних карт і про те, на що звертати увагу під час пошуку відповідних компонентів.

Завдання відеокарт в комп’ютері здається дуже простим. Вони мають генерувати зображення та виводити його на монітор. Однак це лише верхівка айсберга, а саме функції відеокарти в комп’ютері. Вони підтримують головний процесор у багатьох завданнях. Вони використовуються для візуалізації анімації та фільмів, перетворення відео, обробки фотографій або програмування. Адже їх ефективність неоціненна при створенні графіки в комп’ютерних іграх. Відеокарта є надзвичайно важливим елементом комп’ютера, і, знаючи це, виникає питання, як вибрати найкращу для ваших потреб?

Виробники та номенклатура відеокарт

В даний час на ринку відеокарт практично домінують AMD і Nvidia. Бренди конкурують один з одним у сфері графічного обладнання та систем. У результаті багато програм, включаючи ігри, мають інформацію про те, з якою маркою GPU вони працюють найкраще. Це призводить, серед іншого, до кращого використання конкретних графічних ефектів. Часто виробники графічних процесорів випускають драйвери для своїх пристроїв, оптимізовані під певні ігри та програми. Однак слід зазначити, що за технологічні рішення відповідають Nvidia та AMD, а відеокарти на основі їхніх рішень виробляють різні компанії комп’ютерної індустрії, такі як Asus, Gigabyte, MSI чи Zotac.

Як розпізнати призначення відеокарт конкретних марок? І AMD, і Nvidia ввели відповідну номенклатуру для своїх продуктів. Картки в спеціальних випусках можуть викликати певні проблеми, але стандартні моделі мають певне маркування.

Відеокарти AMD

У випадку з брендом AMD ми маємо справу з відеокартами Radeon для базових програм і Radeon RX, призначеними для геймерів. У назві карти, наприклад Radeon RX 6600, перша цифра вказує на покоління, а решта вказують на сегмент продуктивності. Налаштовані версії карт мають додавання XT.

Відеокарти Nvidia

Nvidia асоціюється з графічними картами і фактично є ядром бізнесу компанії. В результаті у виробника більше типів карт, ніж у конкурента. GeForce — це позначення графічних процесорів початкового рівня, Geforce GT — це моделі середнього рівня, призначені для домашніх і бізнес-комп’ютерів.

Відеокарти для гравців відомі як Geforce GTX і RTX. Останні підтримують технологію трасування променів, що відповідає, напр. для реалістичних відображень поверхні, що підраховуються в реальному часі. Як і у конкурента, перша цифра в назві вказує на покоління, а наступні вказують на сегмент продуктивності. Ti позначає розігнану версію відеокарти.

Вбудовані відеокарти

Інтегровані карти – це не що інше, як графічні чіпи, в яких встановлені основні процесори. Це рішення використовується в бізнес-ноутбуках і комп’ютерах. Карти в такому вигляді підходять в першу чергу для базових завдань і можуть виявитися занадто слабкими, наприклад, для плавного відтворення фільмів у максимальній роздільній здатності.

Виділені відеокарти

Спеціальні графічні карти — це зовнішні модулі, які підключаються до материнської плати комп’ютера. Ці моделі відрізняються більшою ефективністю і простотою можливої ​​заміни. Для виділених карт потрібна окрема система охолодження. У цьому випадку ми маємо можливість використовувати універсальні охолоджувачі або набагато більш ефективні спеціальні системи охолодження. Кожен виробник відеокарти розробляє власні рішення, які зазвичай пропонують більш тиху та ефективну роботу.

Цікавим рішенням є використання рідинного охолодження. Таке розташування забезпечує практично безшумну роботу і ідеально підійде для інтенсивно використовуваних відеокарт і як ефективне доповнення до набору модів.

Зовнішні відеокарти

Варто зазначити, що якщо в настільних комп’ютерах заміна відеокарти зазвичай не є проблемою, то в ноутбуках це не так просто. У ноутбуках карти постійно прикріплені до материнської плати або мають форму плат розширення MXM. Що робити, якщо ми хочемо розширити ноутбук новою «графікою»? На допомогу приходять графічні станції, тобто зовнішні бази для встановлення класичних відеокарт з ПК. Вони підключаються до ноутбука через роз’єм Thunderbolt 3. При заміні відеокарта також зверніть увагу на джерело живлення – використання більш потужної карти може означати необхідність заміни блоку живлення на набагато більш ефективний.

Професійні відеокарти

Існують також професійні відеокарти, призначені для інженерних робіт. Незважаючи на дуже високу продуктивність, вони не оптимізовані для використання в іграх. Натомість вони добре працюють під час роботи з програмами, які виконують розширені обчислення та процеси. У цьому сімействі ми виділяємо карти AMD Radeon Pro і Nvidia Quadro.

Продуктивність відеокарти – скільки відеопам’яті вони повинні мати?

Простіше кажучи, чим більше VRAM, тим краще. Це значення представляє простір, у якому GPU виконує обчислення. Найчастіше геймери стикаються з дилемою щодо потужності карти, тому людям, які хочуть грати в найновіші ігри з роздільною здатністю Full HD і максимальною деталізацією, слід потягнутися за картами з VRAM не менше 8 ГБ. Роздільна здатність 4K вже вимагатиме не менше 10 Гб графічної пам’яті для плавної роботи з графічними ефектами належного рівня.

Також варто звернути увагу на шину пам’яті і тип пам’яті. Модулі пам’яті GDDR6, GDDR6X, GDDR5 і GDDR5X забезпечують належну ігрову продуктивність. Старіші типи, такі як DDR3, можна використовувати для інших комп’ютерних програм.

На що звернути увагу при виборі відеокарти?

По-перше, нам потрібно визначити, для чого нам потрібна нова відеокарта. З цією метою варто розглянути питання, окреслені вище. Найголовніше, однак, вибрати карту, сумісну з вашою материнською платою. Поточним стандартом є роз’єм PCI-Express x16, але ви також можете знайти версії з меншою кількістю контактів, наприклад x8 або x4. Багато користувачів також забувають, що відеокарта повинна поміщатися в корпус. Тому варто ретельно перевірити його розміри і проаналізувати вільне місце в комп’ютері.

Нарешті, перевірте порти, доступні на картці. Роз’єм HDMI дозволяє підключати монітори та окуляри VR, але підтримка технології синхронізації зображення забезпечується підключенням через Display Port. Для старих моніторів може знадобитися з’єднання DVI або VGA. Адже робота на декількох моніторах вимагає наявності більшої кількості роз’ємів. Маючи скляну стінку в корпусі комп’ютера, зовнішній вигляд нової карти також буде важливим. Останній момент — знайти баланс між ціною та необхідною продуктивністю.

Як бачите, під час пошуку нової відеокарти потрібно враховувати багато речей. Варто добре подумати про свої потреби та проаналізувати конфігурацію комп’ютера. Спектр можливостей широкий і напевно кожен знайде для себе ідеально підібрану модель.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

2023-04-30