Міжнародний фонд допомоги Україні має намір закупити ракети, схожі на ATACMS

Міжнародний фонд для України (International Fund for Ukraine – IFU) розмістив на своїй офіційній сторінці замовлення на озброєння “далекого радіусу дії”. Заявки приймаються до 4 травня включно. 

Тактико-технічні характеристики, що містяться в ньому, не дозволяють визначити, яку саме систему збирається закупити IFU, проте їм відповідають у тому числі й оперативно-тактичні ракети MGM-140 ATACMS, які хотіли б отримати українські військові.

У списку характеристик йдеться про те, що це має бути ракета з дальністю від 100 до 300 кілометрів наземного, морського або повітряного запуску з бойовою частиною від 20 до 490 кілограмів.

Крім того, вона повинна мати високу точність, стійкість до перехоплення засобами протиповітряної оборони та радіоелектронної боротьби, навігацією з використанням GPS.

Рівень технічної готовності ракети має бути не меншим восьмого, що означає, що вона вже створена і пройшла всі необхідні випробування та перевірки. Наступний рівень – дев’ятий та останній, якому відповідають вироби, які вже випробувані в реальних експлуатаційних умовах.

ЗСУ з літа 2022 застосовує на фронті високоточні ракети GMLRS з дальністю до 70 кілометрів. Цими ракетами українські військові вражають важливі об’єкти, як склади боєприпасів, штаби або вузли зв’язку. Цими ракетами були сильно пошкоджені мости через Дніпро в районі Херсона, що ускладнило постачання російського угруповання в районі цього міста.

Однак дальність цих ракет не дозволяє вражати цілі у глибокому тилу російських військ.

Тому українське керівництво з весни 2022 наполягає, щоб йому передали ракети MGM-140 ATACMS. Їх можна запускати з пускових установок M142 HIMARS та M270 MLRS, які вже є у ЗСУ та які використовують також ракети GMLRS.

Наскільки відомо з американської преси, у Вашингтоні з весни 2022 року йде дискусія щодо передачі таких ракет Україні. Ще тоді видання Politico повідомляло з посиланням на анонімне джерело в адміністрації президента США, що в Білому домі побоюються передавати Києву такі системи, які дозволять йому завдавати ударів по території Росії.

Тим часом, якщо виходити з параметрів ракет у тендері, розміщеному на сайті IFU, це можуть бути також і ракети морського або повітряного базування.

Мінімальна дальність у 100 кілометрів дозволить поставити Україні і менш потужні та дальні системи, такі як, наприклад, GLSDB, дальність яких становить 150 кілометрів. Російське Міноборони стверджує, що ЗСУ вже застосовували такі боєприпаси.

Міжнародний фонд для України (IFU) було створено у серпні 2022 року Великобританією та її партнерами. Він мав стати інструментом із низьким рівнем бюрократії, щоб оперативно вирішувати завдання щодо постачання ЗСУ необхідними озброєннями.

Перше військове постачання, організоване фондом, відбулося лише у лютому 2023 року.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

2023-04-30