На АЕС «Фукусіма-1» стався витік радіоактивної води. Чим це небезпечно?

fukusima

На аварійній атомній електростанції (АЕС) «Фукусіма-1» у Японії стався витік радіоактивної води з обладнання з очищення. Про інцидент повідомила компанія-оператор підприємства Tokyo Electric Power Company (TEPCO) у середу, 7 лютого. 

Витік виявив один із співробітників станції під час технічного огляду. 10 із 16 вентилів, які мають бути закриті, виявилися відкритими. Згідно з підрахунками оператора, обсяг води, що втекла, склав 5,5 тонни. У цій рідині містяться радіонукліди, включаючи радіоактивні цезій та стронцій. Концентрація радіоактивних речовин у воді склала 22 мільярди беккерелів, при тому, що гранично допустимою нормою є 1,5 тисяч беккерелів.

Радіоактивна вода ввібралася в ґрунт

Радіонукліди, про які йдеться, є небезпечними для здоров’я. Цезій впливає на всі органи та тканини організму, а також на генетичний апарат людини і може призвести до розвитку ракових клітин. Стронцій, своєю чергою, здатний відкладатися у кістках. Тривалий радіаційний вплив цього елемента та продуктів його розпаду вражає кісткову тканину та кістковий мозок, що може призвести до розвитку хронічної променевої хвороби та провокувати появу пухлин.

Незважаючи на небезпеку елементів, що потрапили за межі АЕС разом із водою, ТЕРСО не вважає витік небезпечним. Компанія заявила, що НП сталася в зоні, де ніхто не живе, і ніяк не вплинула на ситуацію за межами станції. Представники оператора вважають, що значна частина рідини, що втекла, могла вбратися в грунт. Пізніше планується провести роботи з вилучення землі, яку торкнулася радіоактивна рідина, щоб запобігти поширенню забруднення.

22 млрд Бк Складає концентрація радіоактивних речовин у воді, що втекла.

За даними газети Asahi, потрапляння радіоактивної води в океан поки що не було зафіксовано.

Вплив «Фукусіми-1» на довкілля вже викликав сумніви

Японія почала скидання води з «Фукусіми-1» до Тихого океану у серпні 2023 року. Перед тим, як залишити станцію, використана для охолодження пошкоджених реакторів, рідина пройшла очищення від 62 видів радіонуклідів. Влада Японії запевнила, що вода розбавлятиметься доти, поки вміст шкідливих речовин у ній не досягне нормальних показників. Якщо ж радіаційний фон таки перевищить норму, скидання буде припинено.

Рішення Японії скидати воду з АЕС зазнавало критики та сумнівів із самого початку. У зв’язку з недовірою до безпеки процедури Китай запровадив заборону на ввезення всіх морепродуктів із Японії.

У вересні побоювання Китаю та інших країн посилилися, коли в морі на північно-східному кордоні порту, що примикає до «Фукусіми-1», було виявлено тритій — важкий ізотоп водню, який інтенсивно проникає у навколишнє середовище та воду. Концентрація елемента досягла 10 бекерелів на літр. Цей показник є нижньою межею рівня виявлення і не становить небезпеки для живих організмів, проте свідчить про тривожну динаміку, оскільки до скидання вміст тритію у воді був нижчим.

Наприкінці вересня Росспоживнагляд заявив, що не виявив слідів тритію у воді після скидання води з «Фукусіми-1», проте існує ризик накопичення небезпечних речовин із часом. “Накопичення і в донних опадах, і в гідробіонтах не може не відбутися, тому що кількість і обсяг збільшуватимуться”, – пояснила голова відомства Ганна Попова.

2024 року Японія планує скинути з «Фукусіми-1» близько 54,6 тонни очищеної води. Крім того, ТЕРСО розглядатиме можливості ліквідації зі станції фрагментів розплавленого ядерного палива.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

2024-02-08