Найкращі маршрути для безпечного відпочинку в Карпатах

Що потрібно знати, готуючись до відпочинку в Яремчі, Верховині, Славському та на Синевирі? Навіть якщо повністю відновиться авіасполучення та з’явиться документ, що регламентує правила для туристів, мало хто ризикне вирушити цього літа на відпочинок до інших країн. Але засмучуватись не варто — в Україні достатньо місць, де можна цікаво та з користю для здоров’я відпочити всією родиною. Наприклад, Карпати. “Запорізькі Вісті” підібрали варіанти місць проживання, а також екскурсії на свіжому повітрі без скупчення туристів. 

До речі, організацією турів у Карпати та Закарпаття займається туристична компанія Atlanttour – https://atlanttour.com.ua/uk/turyzrivnoho/. Переваги такого відпочінку:

  • Заздалегідь спланований маршрут;
  • Невеликі туристичні групи;
  • Високий рівень організації до малих дрібниць;
  • Демократична ціна.

Верховина, Івано-Франківська область: край старовинних ремесел та мольфарів

Гуцульщина — край, де шанують стародавні звичаї і досі живуть чарівники-мольфари, які передбачають майбутнє та погоду. На високогір’ї випасають корів та овець, роблять сир за старовинною рецептурою.

Центром гуцульської культури стало селище Верховина — стару назву Жаб’є, яку і зараз можна побачити на пам’ятних каменях, встановлених при в’їзді. У Верховині у сім’ї гуцулів жив знаменитий кінорежисер Сергій Параджанов. Саме ці місця надихнули його на зйомки фільму “Тіні забутих предків”, що розповідає про життя гуцулів.

Де краще зупинитися

У селі Дземброня ви побачите незайману природу Карпат. Село знаходиться у Верховинському районі Івано-Франківської області та вважається найвисокогірнішим поселенням в Україні. До Дземброню приїжджають за незайманими цивілізацією горами. Щоб повністю насолодитися видом гір, варто вибрати будиночок якомога вище. Ціни на котедж на чотирьох стартують від 2000 грн/добу.

Можна оселитися у Верховині, щоб бути недалеко від музейних пам’яток. Проживання у 7-місцевому будиночку “Ваша Гліфа” у гористій частині селища коштуватиме 1300 грн/добу.

Будинок із трьома спальнями на вісім осіб у Криворівні коштуватиме 2500 грн/добу. У Ворохті є чудовий комплекс “Хатки на пеньках”, що складається з невеликих будиночків. Розташований на пагорбі над залізничною станцією, на відстані від великого галасливого центру. Проживання у 4-місному будиночку коштує 1000 грн/добу. Додатково у господарів можна замовити доставку карпатських страв та сніданок.

Що подивитися

У Дземброні можна просто відпочивати: щоранку дивитися на гори, пити парне молоко та відчувати, як по венах розтікається гірське повітря. А види з хребта просто захоплюють дух: долину встеляють тумани, над нею підноситься Чорногорський хребет, у липні зріє суниця, у серпні чорниця, а довкола пасуться корови.

Можна піднятися до сироварні (координати 48.083232, 24.663973). Влітку тут варять сир та вурду – ніжний сир на основі сироватки з додаванням свіжого некислого молока. А заразом подивитись Дзембронський водоспад. Якщо оселитися у верхній частині села, така прогулянка буде недовгою та нескладною.

У Верховині можна перейнятися гуцульською культурою. Тут розташований Музей гуцульського побуту, етнографії та музичних інструментів Романа Кумлика. Експонати для музею збирали упродовж 30 років. Серед них предмети побуту, старовинний гуцульський одяг, музичні інструменти та знаряддя праці — все те, що дає уявлення про життя гуцулів. Вхід – 50 грн (для дорослих). А ще у Верховині є Музей гуцульської магії. У ньому можна дізнатися історію мольфарства. Музей невеликий, експонатів небагато, але розповідь екскурсовода наповнює їх життям, деякі можна помацати і потримати в руках.

Спробуйте рафтинг річкою Чорний Черемош. Влітку річка прогрівається і не така повноводна, тому це досить безпечне задоволення — сплавитися з друзями по гірській річці під наглядом досвідченого інструктора. Спорядження та інструктора можна орендувати прямо у кемпінгу. Вартість – 1150 грн за особу.

Невелике гірське село Криворівня відоме музеями великих українців. На цьому місці любили відпочивати Леся Українка, Іван Франко, Василь Стефаник, Михайло Грушевський. Тут написано сценарій та знімалися сцени фільму “Тіні забутих предків”.

Оскільки ваш маршрут проходитиме через селище Ворохта, заплануйте провести в ньому хоча б один день. Це можна зробити на початку або в кінці подорожі, якщо ви плануєте приїхати поїздом. Тут збереглася унікальна дерев’яна архітектура польського курорту. Крім того, досі функціонують залізничні віадуки, збудовані ще австрійцями. Один із віадуків у Ворохті входить до списку найдовших кам’яних мостів Європи (130 м), довжина однієї з арок – 65 м.

Якщо є бажання піднятися на одну з найближчих вершин, у Ворохті працює підйомник крісла, розташований біля навчально-спортивної бази “Авангард” (координати 48.29984, 24.57274). Вартість підйому в один бік – 50 грн. Зверху відкривається краєвид на Говерлу, Петрос та сусідній масив Свидовець.

Як дістатися

Поїздом: з Києва до Івано-Франківська ходить поїзд №749/750. З Івано-Франківська до Верховини (через Ворохту) курсують автобуси. У Дземброню автобус з Ворохти відправляється о 15:40 – один раз на день. Трансфер із Ворохти до Дземброню – від 900 грн на 8 осіб в один бік.

На автомобілі трасою Е-50, після Тернополя поворот на трасу Р-18 до Івано-Франківська, далі Н-09 до Татарова, потім Р24 до Верховини.

Міжгірський район, Закарпаття: Синевир, ведмеді та вузькоколійка

Міжгірський район Закарпаття – унікальне місце на карті України. Тут не було зафіксовано жодного випадку зараження коронавірусом. Місцеві жителі пишаються цим фактом, і вже з кінця травня готелі у Пилипці, Синевирській Поляні, Міжгір’ї та Ізках із задоволенням приймають відпочиваючих.

Де краще зупинитися

Для проживання краще вибирати віддалені села чи курорти, де є можливість пожити з видом на гори.

Ізки – невелике село за 7 км від Пилипця, в якому є чудові варіанти ізольованого проживання. Наприклад, “Еко-курорт Ізки”, розташований наприкінці села, на схилах двох пагорбів. Курорт пропонує різні варіанти проживання, у тому числі ізольовані котеджі з власною кухнею та терасою. Можна готувати самостійно або замовляти харчування з ресторану з доставкою в котедж. Величезна територія – курорт розкинувся на схилі пагорба, на якому є не тільки розваги для дітей та дорослих: коні, дитячі майданчики, джерело з мінеральною водою, вівцеферма, а й просторі піші прогулянки. Загалом місця вистачить для всіх. Вартість шестимісного котеджу — 2200 грн/добу із включеним сніданком.

У сусідньому селі Буковець, розташованому за 3 км від Ізок, котедж у горах на вісім осіб коштує 1350 грн/добу без харчування. Можна замовити страви з доставкою в котедж або самим готувати на мангалі.

У селі Синевирська Поляна, розташованому за 5 км від озера Синевір, також є ізольовані варіанти проживання. Двомісний будинок з однією спальнею, своєю кухнею, садом коштуватиме 600 грн/добу.

Що подивитися

Озеро Синевір розташоване в одному з найекологічніших місць, на висоті майже 1000 м (координати – 48.617836, 23.685725). Синевир називають “морським оком” через те, що посеред озера височить невеликий острівець. Він як зіниця серед величезного ока, в прозорій гладі якого відбивається синє небо.

Щоб побачити озеро без скупчення туристів, варто оселитись у Синевирській Поляні на території Національного парку “Синевір”. Туристи приїжджають на озеро вдень, а рано вранці та ввечері на озері стає тихо та безлюдно. Якщо хочете побачити світанок на Синевирі, потрібно встати о пів на п’яту, бажано заварити чай з карпатських трав, піднятися до оглядового майданчика біля озера і подарувати собі перші промені сонця у відображенні прозорої води. Вартість відвідування озера Синевир: дорослий квиток – 25 грн, школярі та діти – 10 грн, проїзд автомобіля на стоянку біля озера – 75 грн.

Побувайте у Реабілітаційному центрі бурого ведмедя (координати – 48.556252, 23.654419). Він розташований неподалік Синевирської Поляни. На площі понад 12 га, у лісі, мешкає понад 30 ведмедів, які потрапили сюди після жорстокого поводження у приватних зоопарках. Медики доглядають, лікують, у них поступово відновлюється психіка, вони живуть в умовах, наближених до природного середовища. Ведмеді охоче підходять до високої огорожі, через яку за ними цікаво спостерігати. Територія реабілітаційного центру велика, а людей тут зазвичай небагато. Ціна за вхід: дорослий – 30 грн, дитячий квиток – 15 грн.

Побачити водоспад Шипіт, що у селі Пилипець (координати — 48.6544, 23.271010). Останнім часом водоспад користується особливою популярністю у туристів, удень тут багато людей. Зате вранці та вечорами вже згортаються намети із сувенірами і практично нікого немає. Традиційно ранній ранок забезпечить вам можливість побути в буковому лісі наодинці з водоспадом.

Піднятися на підйомнику крісла на гору Гемба (1498 м) — одна з найвищих гір масиву Полонина Боржава. Нагорі відкривається панорама Карпат, на верхній станції є кафе та чайна з гарячими напоями. Підйом триватиме 15 хвилин. Вартість: в одну сторону -80 грн, в обидві сторони – 140 грн.

Село десяти музеїв – Колочава. Тут справді розташовано десять музеїв, але найбільший і найцікавіший — музей просто неба “Старе село”. У цей скансен звезено дерев’яні споруди з усіх куточків Закарпаття. Можна посидіти за партою церковно-парафіяльної школи, заглянути до єврейської корчми та сільської лазні, побачити, як було влаштовано жандармерію та підпільний притулок — криївку, в якій ховалися воїни УПА. Серед експонатів просто неба — карпатська вузькоколійка з раритетним паровозом, вагончиками та машиною-дрезиною. У музеї проводять екскурсії, в ході яких можна заглянути до будь-якого куточку, почути перипетії закарпатської історії. Вартість: для дорослих – 75 грн, для дітей – 50 грн, екскурсія для групи від трьох осіб – 150 грн.

Як дістатися

На поїзді: з Києва до станції Воловець – поїзд №29/30, що йде у напрямку Ужгорода, далі рейсовими автобусами, що йдуть від автостанції у Воловці до Пилипця, у Міжгір’ї та в село Синевирська Поляна.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

2022-11-23