Що робити при застуді: ефективні методи

Застуда (ГРВІ) – стан, при якому спостерігається запалення слизової оболонки носа, горла та носових пазух. Під застудою також розуміють поняття «вірусний назофарингіт». Для ГРВІ існує лише симптоматичне лікування: прийом жарознижувальних, протизапальних засобів, крапель в ніс та інших засобів, наприклад, пиття чаю Фармацитрон.

Як виникає застуда

Викликати ГРВІ може понад 200 типів вірусів, проте найчастіше це:

  1. риновірус;
  2. коронавірус;
  3. респіраторно-синцитіальний вірус;
  4. аденовірус;
  5. ентеровірус.

 

Збудники передаються повітряно-крапельним шляхом. Деякі також контактним або фекально-оральним. Хворі виділяють вірус протягом 2 тижнів, проте найвища можливість інфікування – у перші 3 дні.
Віруси потрапляють на слизову носа та горла. Після 1-2 днів починають проявлятися симптоми. Вони обумовлені розмноженням вірусу в клітинах слизової. Виникає запалення, що супроводжується набряком, підвищеним виділенням секрету та пошкодженням тканин.

Основні симптоми

Частіше за все у ГРВІ легкий початок без чіткої послідовності виникнення симптомів. Як правило, пацієнтів турбують наступні симптоми:

  1. загальна слабкість;
  2. головний біль;
  3. біль у мʼязах;
  4. біль і пирхота у горлі;
  5. озноб;
  6. помірна лихоманка;
  7. риніт (виділення з носа, чхання, закладеність);
  8. фарингіт (запалення та почервоніння горла, біль, кашель);
  9. інколи може бути конʼюнктивіт або екзантема (аденовірус).

 

Максимальний прояв симптоматики на другий та третій день. Згодом симптоми стихають самостійно протягом 7-10 днів. Хвороба минає спонтанно, але кашель чи нежить можуть бути ще протягом 2-3 тижнів.

Діагностика захворювання

При виникненні симптомів ГРВІ слід звернутися до лікаря. Лікар-терапевт чи сімейний лікар формулює діагноз на основі анамнезу та результатів огляду. Зважаючи на легкий перебіг захворювання, додаткові методи дослідження – не обовʼязкові.
Слід проводити диференційну діагностику з:

  1. гострим фарингітом;
  2. бактеріальним синуситом;
  3. грипом;
  4. ларингітом;
  5. бронхітом;
  6. пневмонією;
  7. алергічним ринітом.

 

Як лікувати

Застосовується лише симптоматичне лікування. Воно направлене на підвищення імунітету та загальної опірності організму: застосування препаратів ехінацеї або таблеток з цинком (>75 мг/добу). Застосування вітаміну С – неефективне.

При вираженому риніті варто використовувати краплі або спреї для зменшення набряку та запалення слизової. Також допускається застосування сольових розчинів.

Якщо виражені головний біль, біль у мʼязах або лихоманка, то можна пити анальгетики та антипіретики (парацетамол, ібупрофен).

Окрім медикаментозного лікування важливо дотримуватися ліжкового режиму. Варто відпочивати, уникати стресу та фізичного чи психологічного навантаження. Рекомендоване пиття великої кількості рідини.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

2023-10-28