У Європі ухвалили рішення про використання прибутку від російських активів

Рада Європейського союзу (ЄС) затвердила постанову про зберігання прибутку від російських активів для їхнього подальшого використання на користь України.

“Рада сьогодні ухвалила рішення та постанову, які роз’яснюють зобов’язання центральних депозитаріїв цінних паперів, що володіють активами та резервами Центрального банку Росії, які були іммобілізовані внаслідок обмежувальних заходів ЄС”, – йдеться у повідомленні Ради ЄС.

У документі наголошується, що центральні депозитарії, які володіють російськими активами на суму понад 1 мільйон євро, повинні окремо враховувати «надзвичайні залишки коштів, що накопичилися внаслідок обмежувальних заходів» Євросоюзу, а також зберігати відповідні доходи окремо.

Надалі прибуток може бути використаний на користь України

Рада ЄС пояснила, що ухвалення такого рішення надалі дасть можливість спрямувати прибуток від російських активів на користь України.

“Ця постанова відкриває шлях Раді до ухвалення рішення про можливе встановлення фінансового внеску до бюджету ЄС, зібраного за рахунок цього чистого прибутку, для підтримки України та її відновлення та реконструкції на пізнішому етапі”, – додали у Раді ЄС.

У документі уточняться, що з урахуванням ризиків та витрат, пов’язаних із зберіганням активів ЦБ РФ, кожен центральний депозитарій може звернутися до наглядових органів з проханням санкціонувати випуск частини від чистого прибутку «з урахуванням дотримання статутного капіталу та вимог управління ризиками».

Депозитарії не зможуть використати прибуток на свій розсуд

У документі Ради ЄС наголошується, що депозитарії не зможуть використати доходи від російських активів на власний розсуд.

Крім того, депозитаріям забороняється розпоряджатися отриманим чистим прибутком.

Зазначається, що прийнята відповідно до позиції G7 постанова роз’яснює заборону на операції, а також правовий статус одержуваних доходів, і встановлює чіткі правила для компаній, які володіють ними.

У МВФ оцінять вплив рішення щодо російських активів

Перший заступник голови Міжнародного валютного фонду Гіта Гопінат в онлайн-інтерв’ю Foreign Policy заявила, що МВФ дасть оцінку впливу рішення Ради ЄС щодо російських активів на окремі країни та світову економіку. Вона уточнила, що МВФ не бере участі в обговоренні цієї ініціативи.

“Завжди потрібно бути впевненим, що все, що ви робите має достатню юридичну підтримку, щоб у вас не було ризиків у майбутньому”, – заявила Гіта Гопінат, перший заступник глави МВФ.

У США вітали рішення Ради ЄС

США вітають рішення Ради ЄС щодо заморожених російських активів і продовжують обговорювати з партнерами подальші подібні кроки, заявив керівник прес-служби Держдепартаменту Меттью Міллер.

“Ми надихні будь-якими діями, які ЄС може зробити, щоб використовувати активи Росії на благо українців. Ми продовжуємо вести активні переговори з союзниками та партнерами, у тому числі щодо Групи семи, щодо того, які додаткові кроки можуть бути можливі в рамках національних юридичних систем та міжнародного права”, – заявив керівник прес-служби Держдепартаменту США.

За його словами, ці заходи спрямовані на те, щоб змусити Росію припинити спеціальну військову операцію в Україні та гарантувати відшкодування завданих збитків.

У другій половині січня агентство Bloomberg повідомило схвалення лідерами країн Євросоюзу (ЄС) введення податку на прибуток від російських заморожених активів. За допомогою такої схеми в ЄС розраховують отримувати щорічні прибутки у розмірі 3 мільярди євро. Ці кошти, як очікується, можна буде спрямовувати на підтримку України.

Перший заступник глави Єврокомісії (ЄК) Валдіс Домбровскіс вважає, що Євросоюз має право визнати доходи від заморожених суверенних активів РФ такими, що не належать Росії. Під час виступу перед членами Торгової палати США він сказав, що ЄС може ухвалити таке рішення в односторонньому порядку, простою згодою всіх своїх країн-членів. За словами Домбровскіса, заблоковані в європейських депозитаріях активи Росії, які, за різними оцінками, становлять близько 200 мільярдів євро, мають залишатися замороженими доти, доки Україні не виплатять репарації.

Колишній генеральний секретар НАТО Андерс Фог Расмуссен заявив, що влада Євросоюзу та країн «Великої сімки» не винна боюти використовувати заморожені російські активи, включаючи доходи від них, для фінансової підтримки України.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

2024-02-13