WSJ: ЄС не впевнений, що відновить армію після війни в Україні швидше за РФ

Росія зможе протягом кількох років відновити свої збройні сили після закінчення бойових дій на території України, незважаючи на втрату великої кількості військової техніки, тоді як НАТО вже виснажила запаси озброєнь через підтримку Києва, повідомляє The Wall Street Journal з посиланням на європейські. чиновників. 

Як зазначає WSJ, вартість створення надійної оборони для європейських країн у разі припинення підтримки з боку США є настільки великою, що ставить під загрозу підтримку високих витрат Європи на соціальну сферу. Ризик скорочення або повного припинення військової допомоги з боку Вашингтона виник у зв’язку із заявами екс-президента США Дональда Трампа, який ставить під сумнів майбутнє Сполучених Штатів у Північноатлантичному альянсі у разі перемоги на президентських виборах.

Видання стверджує, що на ліквідацію прогалин у європейській обороні підуть роки, навіть якщо уряди країн Європи зроблять пріоритетом збільшення військових витрат. WSJ повідомляє, що на саміті Євросоюзу сьогодні, 21 березня, лідери країн ЄС планують вирішити проблему вразливості оборони НАТО та реалізації амбіцій щодо розширення потужностей оборонної промисловості.

WSJ зазначає, що збільшувати витрати на оборону європейським країнам доведеться якраз у той момент, коли багато хто з них скорочує бюджети, щоб впоратися з високим рівнем боргу та слабким економічним зростанням. Міністр закордонних справ Литви заявив виданню, що країнам Європи доведеться переглянути «соціальний контракт», тому що, на його думку, Росія нападе на Північноатлантичний альянс, якщо не зазнає поразки в Україні.

Читайте також: Storm Shadow – не просто далекобійна зброя: британський експерт про важливість крилатих ракет для України

Відповідно до аналізу Міжнародного інституту стратегічних досліджень (IISS), представленого в 2019 році, Європі потрібно не менше 20 років для створення збройних сил, здатних без допомоги США відобразити вторгнення Росії до Литви та Польщі. За підрахунками IISS, створення обороноздатної армії європейським країнам потрібно витратити $357 млрд, що еквівалентно близько $420 млрд в сьогоднішніх цінах. WSJ з посиланням на прогнози повідомляє, що європейські союзники НАТО цього року планують витратити на оборону близько $380 млрд.

Видання нагадало, що після входження Криму до складу Росії у 2014 році країни ЄС домовилися до 2024 року збільшити витрати на оборону до 2% ВВП. Згідно з дослідженням німецького Інституту економічних досліджень (Ifo), більшість держав Європи можуть досягти цього рівня, якщо скоротять інші статті витрат менш ніж на 1%. Однак, щоб збільшити витрати на військові потреби до 3% ВВП, країнам ЄС потрібно буде скоротити витрати на інші сфери на кілька процентних пунктів.

У лютому Bloomberg з посиланням на джерела повідомило, що Дональд Трамп у разі перемоги на президентських виборах у листопаді планує оголосити, що 5-та стаття договору країн НАТО, яка передбачає колективний захист члена альянсу у разі нападу на нього, застосовуватиметься лише до тих країн, які виконують поставлені умови щодо витрат на оборону.

Після цього The Washington Post із посиланням на джерела повідомила, що країни Європи вивчають можливість створення «доповнення до НАТО», яке зможе функціонувати без США. 20 березня пан Трамп пообіцяв, що у разі його президентства Сполучені Штати захищатимуть європейських союзників по НАТО, поки вони оплачують «справедливу частку» видатків на оборону альянсу.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

2024-03-21