Євген Пригожин мертвий? Що відомо

prigozhin

У середу ввечері під Твер’ю розбився бізнес-джет Embraer Legacy 600. Літак розвалився в повітрі на частини. Борт пов’язаний із засновником ПВК «Вагнер» Євгеном Пригожиним. Росавіація повідомила, що людина з таким ім’ям та прізвищем була у списку пасажирів літака. Усього їх було сім, членів екіпажу – троє. У катастрофі, за попередніми даними, ніхто не вижив, але офіційних підтверджень загибелі засновника «Вагнера» поки що так і не з’явилося. Про його смерть в результаті авіакатастрофи повідомили кілька ЗМІ, зокрема близькі до самого Пригожина, з посиланням на анонімні джерела. Сам Пригожин, подорожуючи, використав двійників та літав пасажиром із паспортами на інші імена. 

Про загибель Євгена Пригожина в авіакатастрофі ввечері у середу повідомив близький до керівництва ПВК «Вагнер» телеграм-канал Grey Zone. «Герой Росії, справжній патріот своєї Батьківщини Євген Вікторович Пригожин загинув внаслідок дій зрадників Росії. Але навіть в Аду він буде найкращим!», – йдеться у повідомленні. Так само канал звинуватив зрадників Росії у загибелі співзасновника ПВК, першого командира найманців Дмитра «Вагнера» Уткіна, за позивним якого і названо компанію.

Царгород ТБ з посиланням на анонімне джерело, а також телеграм-канал ВЧК-ОГПУ стверджують, що разом з Пригожиним загинув і Уткін. Про смерть Пригожина у катастрофі також пише «Фонтанка» із посиланням на джерело. Так само, посилаючись на анонімного співрозмовника, про загибель Пригожина та Уткіна повідомив Володимир Рогов, який обіймав у призначеній Кремлем окупаційній адміністрації Запоріжжя посаду члена головної ради.

Офіційно російська влада загибель Пригожина та Уткіна, станом на вечір середи, не підтвердила. О восьмій вечора по Москві в Росавіації заявили, що Євген Пригожин був у списку пасажирів бізнес-джету, що зазнав катастрофи. Об 11 вечора в телеграм-каналі відомства опублікували імена всіх, хто мав знаходитися на борту літака, що розбився.

З Пригожиним, судячи з маніфесту, летів Уткін, а також Олександр Тотмін, Сергій Пропустін, Євген Макарян, Валерій Чекалов, Микола Матусєєв.

Пригожин, судячи з цього повідомлення Росавіації, летів зі своїми соратниками та партнерами — так, Чекалов був власником пов’язаної з Пригожиним компанії, яка претендувала на контракти на видобуток газу та нафти в Сирії 2017 року. У липні 2023 року Мінфін США вніс до санкційних списків Чекалова (як людину, пов’язану з Пригожиним). Найманцями ПВК «Вагнер» у цій самій базі значаться Євген Макарян та Олександр Тотмін. Літаком керували командир Олексій Льовшин та другий пілот Рустам Карімов. У салоні працювала бортпровідниця Крістіна Распопова.

Embraer Legacy 600, який зазнав аварії, з реєстраційним номером RA-02795 пов’язували з Пригожиним у ЗМІ, літак фіксували в місцях, куди, як було відомо публічно, прилітав засновник ПВК «Вагнер». У 2019 році Мінфін США ввів санкції щодо цього літака, тоді той ще мав бортовий номер M-SAAN.

Картина катастрофи

Сервіс Flightradar24, який відстежує польоти літаків за сигналами транспондерів, реєстрував політ Embraer Legacy 600 з 17:59 до 18:11. Судячи з траєкторії польоту, яку показав Flightradar24, літак увімкнув транспондер уже у повітрі. Для бізнес-джетів це проста практика. У момент включення передавача борт знаходився на висоті 3,7 кілометра в районі підмосковного Зеленограда та летів зі швидкістю 585 кілометрів на годину, набираючи висоту та прискорюючись.

Протягом усього польоту, зареєстрованого Flightradar24, літак набирав висоту та збільшував швидкість. Ймовірно, він піднімався «на ешелон», тобто набирав висоту, де мав продовжити політ до місця призначення. У районі села Шернево транспондер перестав надсилати сигнал. У цей момент літак продовжував набирати висоту – транспондер відключився під час польоту, на траєкторії зниження не видно. Це означає, що прилад або вимкнено, або перестав працювати з інших причин.

Перші повідомлення про падіння літака в Тверській області з’явилися близько 19:20 за московським часом. Телеграм-канал 112 спочатку повідомив про падіння військового літака, Readovka о 19:29 опублікувала відео падіння, також стверджуючи, що катастрофу зазнав військовий борт.

Судячи з відео очевидців катастрофи, літак розвалився в повітрі, на записі видно падіння окремих уламків. Бізнес-джет падав у плоскому штопорі — судно, що втратило праву площину крила, знижувалося по крутій спіралі, що сходить, поки не врізалося в землю майже під прямим кутом. На інших відео видно пожежу на місці падіння літака, його уламки та тіла загиблих. Очевидці, які зняли падіння, стверджують, що чули два вибухи.

Embraer впав у районі Бологого за півтора кілометри від села Куженкіне. Місцевий мешканець розповів Бі-Бі-Сі на умовах анонімності, що до вечора середа поліція перегородила під’їзди до місця падіння літака.

“Зараз темно, але працюють під прожекторами”, – уточнив співрозмовник Бі-бі-сі. Найближче житло до місця падіння це ферма. «Від ферми метрів за 200 упав літак, жодних споруд не пошкодив, у чистому полі впав поряд із лісом», — розповів анонімний очевидець.

На перших відео люди знімали уламки зблизька, інші місцеві жителі поділилися з Бі-бі-сі фотографіями місця катастрофи. На одній із них компанія з трьох осіб розглядає шматок хвостового оперення літака, який упав на віддалі від основних уламків.

Росавіація вже о дев’ятій вечора по Москві прозвітувала про створення спеціальної комісії з розслідування катастрофи. Літак, за даними Росавіації, належав ТОВ “МНТ-Аеро”, що спеціалізується на бізнес-перевезеннях. Агентство також повідомило, що Embraer здійснював рейс маршрутом Москва — Санкт-Петербург, на його борту знаходилися сім пасажирів і три члени екіпажу (екіпаж Embraer Legacy 600 — два пілоти і один бортпровідник).

Головне слідче управління Слідчого комітету Росії (СКР) порушило справу за ст. 263 КК (порушення правил безпеки руху та експлуатації повітряного транспорту) – за цією статтею СКР порушує справи після будь-якої авіакатастрофи.

Шість співрозмовників Бі-бі-сі у ПВК «Вагнер» у тому чи іншому вигляді підтверджують загибель Пригожина. «Я думаю, братику, що це кінець, інших слів у мене просто немає, це кінець», — резюмував один із вагнерівців у розмові з кореспондентом.

Як Пригожин став обличчям війни в Україні

За півтора роки війни в Україні статус Євгена Пригожина у російській вертикалі кілька разів кардинально змінювався.

Ще навесні 2023 року російська влада наполягала: держава не має ні до Пригожина, ні до створеної ним групи «Вагнер» жодного відношення. Це не дивно — з формального погляду такі збройні формування є незаконними. Але вже влітку у державних ЗМІ, які роками цуралися теми ПВК, почали з’являтися повідомлення про те, що найманці, зібрані петербурзьким бізнесменом, беруть участь у війні.

Потім Пригожин, не приховуючи свого обличчя, почав об’їжджати російські колонії та вербувати ув’язнених для відправки в Україну — тих, хто погодився, милував особисто Володимир Путін. Восени прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков, який неодноразово заперечував зв’язок Кремля з «Вагнером», назве Пригожина людиною, яка «хворіє на душу за те, що відбувається», і робить «великий посильний внесок» у те, що відбувається в Україні.

Далі події розвивалися ще швидше. У листопаді в Петербурзі з помпою відкрився «ЧВК Вагнер-центр». Одночасно розвивалася історія з публічною карою екс-ув’язненого Євгена Нужина, який повернувся з полону, який до цього вступив у «Вагнер». Зброєю вбивства стала кувалда, яку найманці зрештою зробили своїм символом. “Не наша справа”, – відреагували тоді в Кремлі.

Напередодні Нового року Путін вручав нагороду одному з найманців «Вагнера», колишньому ув’язненому. А у січні, після взяття українського міста Соледар, Міністерство оборони вперше офіційно визнало, що бійці Пригожина беруть участь у війні.

При цьому поведінка самого Пригожина сильно відрізнялася від того, як поводилися інші ключові персонажі повномасштабного вторгнення.

З того часу, як влада та ЗМІ перестали приховувати факт існування ПВК «Вагнер», бізнесмен дедалі різкіше критикував кадрових військових. Історія його протистояння з армією сягає ще у війну в Сирії — Бі-бі-сі докладно розповідала, як уже тоді вагнерівці були незадоволені спробами Міноборони взяти ПВК під контроль.

Минулої осені, коли російські війська після контрнаступу України зазнали чутливої поразки в Херсонській та Харківській областях, Пригожин був одним із найрізкіших критиків Збройних сил. Втім, здавалося, що влада загалом зняла негласну заборону на критику армії — Міноборони тоді критикували й багато інших, наприклад, голова Чечні Рамзан Кадиров. Але Пригожин у результаті пішов далі, ніж решта.

Взимку автор ПВК «Вагнер» почав відкрито скаржитися на те, що керівництво Міністерства оборони відмовляється визнавати заслуги найманців у боях на сході України. А у лютому відкрито оголосив військове керівництво — міністра оборони Сергія Шойгу та начальника Генштабу Валерія Герасимова — у тому, що вони нібито штучно створюють «снарядний голод» і не видають ПВК «Вагнер» достатньо боєприпасів для наступу на Бахмут.

Міноборони ці звинувачення відкидало. Пригожина це зупинило. Ролики та аудіоповідомлення, які він залишав у численних пов’язаних із «Вагнером» телеграм-каналах, ставали дедалі жорсткішими.

Якогось моменту конфлікт перейшов у особисту площину — бізнесмен регулярно робив випади на адресу Сергія Шойгу. На тлі протистояння у «Вагнера» забрали можливість вербувати ув’язнених — тепер цим почала займатися армія.

У травні Пригожин поставив військовим ультиматум і, обматеривши командування, пригрозив вивести своїх бійців із Бахмута, якщо йому не дадуть снаряди. Виправляти ситуацію відправили колишнього командувача російського угрупування генерала Сергія Суровікіна — але налагодити відносини Пригожина з армією йому явно не вдалося.

Свою загрозу піти з Бахмута негайно Пригожин так не виконав, але незабаром найманці справді звідти пішли після того, як оголосили, що взяли місто і здали позиції регулярним частинам армії РФ.

Марш справедливості

Ситуація остаточно вийшла з-під контролю у ніч проти 23 червня. Тоді Пригожин звинуватив Сергія Шойгу в тому, що той наказав завдати ударів по польових таборах «Вагнера» (ніяких доказів, що такий удар справді відбувся, немає). Після цього він оголосив «марш справедливості» на Москву.

Співрозмовники Бі-бі-сі та інших ЗМІ тоді пояснювали такий відчайдушний крок тим, що бізнесмен «поїхав дах» і таким чином намагався привернути увагу Володимира Путіна на тлі свого конфлікту з військовими.

На ранок найманці захопили будівлі силових структур у Ростові-на-Дону. Бранцями вагнерівців виявилися генерали Юнус-Бек Євкуров та Володимир Алексєєв. Канали Пригожина викладали ролик, на якому бізнесмен вимагав у них видати Герасимова та Шойгу. Паралельно друга колона найманців йшла до Москви, в процесі збивши два вертольоти та літак (всього бійці «Вагнера», за різними даними, вбили до 15 російських військових).

ФСБ завела на Пригожина справу за фактом організації збройного заколоту. Володимир Путін у спеціальному зверненні прямо назвав Пригожина (хоч і не називаючи його імені) зрадником, який завдав країні удару в спину, і пообіцяв, що всіх учасників бунту буде покарано. У Москві, Підмосков’ї та Воронезькій області ввели режим контртерористичної операції.

Але вже надвечір 24 червня ситуація несподівано вирішилася. Пригожин зупинив колони і пішов із Ростова. У Кремлі оголосили, що бізнесменові та іншим бажаючим вагнерівцям дадуть «піти» до Білорусі, а решті бійців запропонують підписати контракти з армією чи повернутися додому.

Декілька днів місцезнаходження Пригожина залишалося загадкою. А потім з’ясувалося, що 29 червня Путін особисто зустрівся з Пригожіним та іншими командирами Вагнера. Сам президент згодом стверджував, що під час розмови пропонував бійцям служити під керівництвом одного з командирів і ті нібито погоджувалися, але сам Пригожин казав, що такий варіант їм не підійде.

У розмові з Бі-Бі-Сі співрозмовники у ПВК «Вагнер» теж говорили про те, що переходити під контроль армії бійці не хочуть.

На фронт до України найманці Пригожина так і не повернулися. Але й вигнання бізнесмена з Росії, зважаючи на все, не сталося. Два останні місяці ЗМІ майже у щоденному режимі стежили за тим, як літаки, пов’язані з Пригожіним, курсували між Мінськом, Петербургом та Москвою. Сам бізнесмен при цьому став набагато рідше писати у соцмережах.

Наприкінці липня пов’язані з Пригожиним канали стверджували, що його помітили на саміті Росія-Африка. З урахуванням давніх інтересів ПВК «Вагнер» в Африці багато спостерігачів сприйняли це як знак того, що Пригожин перенесе свою активність саме туди.

І справді, за два дні до катастрофи Джета в Тверській області в соцмережах з’явився відеозвернення Пригожина нібито з однієї з африканських країн.

“Кошмарим ІДІЛ, “Аль-Каїду” та інших бандосів”, – говорив на ньому бізнесмен. Це поки що залишається останньою його публічною заявою.

Бізнес Пригожина та фінансування ПВК «Вагнер»

Після заколоту Володимир Путін уперше підтвердив, що гроші на ПВК «Вагнер» Пригожин отримував через держконтракти. «Хочу, щоб ми всі знали про це. Зміст усієї групи „Вагнер“ повністю забезпечувався державою, з Міністерства оборони, з державного бюджету, ми повністю фінансували цю групу», — заявив президент. Хоча жодних законних підстав для цього не було: приватні військові компанії, як та інші не передбачені законом збройні формування, у Росії заборонені.

Добровольчі батальйони були узаконені лише у листопаді минулого року і лише як підконтрольні Міноборони структури. Путін наголошував, що «Вагнер» — це саме військова структура, в якій служать «бійці та командири», які не є солдатами та офіцерами російської армії.

За версією Путіна, держава лише за рік, що передував заколоту, заплатила «Вагнеру» і, мабуть, пораненим і сім’ям загиблих близько 200 млрд рублів.

Прокремлівський пропагандист Дмитро Кисельов говорив в ефірі російського федерального телебачення, що ПВК «Вагнер» отримала через держконтракти «під трильйон» рублів.

Зі слів Путіна випливало, що до схеми фінансування ПВК мала відношення компанія Пригожина «Конкорд», яка нібито заробила мільярди на контрактах з Міноборони. Пригожин в опублікованому його прес-службою листі міністру оборони Сергію Шойгу стверджував, що «Конкорд» управляє групою компаній, які годують військових, а на прибуток фінансують проекти в Сирії, Африці та арабських країнах.

Проте портфель держконтрактів структур Пригожина був набагато ширшим — він будував військові містечка та інші державні об’єкти, обслуговував казарми, годував школярів та учасників кремлівських бенкетів.

У день заколоту під час обшуку в будинку Пригожина силовики, за даними «Фонтанки», знайшли готівку та 600 печаток різних номінальних фірм. Сам засновник ПВК «Вагнер» підтвердив, що готівки було «Газель і два автобусики», і заявив із цього приводу, що завжди платив вагнерівцям готівкою, і це «всіх влаштовувало».

Експерти пояснювали, що без узгодженого з владою ланцюжка сірих схем перевести в готівку кошти в таких обсягах було неможливо.

«Сподіваюся, що в ході цих робіт ніхто нічого не вкрав або, скажімо так, вкрав поменше, але, безумовно, ми, звичайно, з цим розбиратимемося з усім», — попередив Путін.

Опитані Бі-бі-сі юристи розцінили це як пряме попередження Пригожину, що йому загрожує кримінальне переслідування за «економічною» статтею.

Співрозмовники Бі-Бі-Сі прогнозували, що справа може бути порушена заочно.

Проте невдовзі з’ясувалося, що Пригожин не лише літав до Росії, а й зустрічався з Путіним у Кремлі – про що публічно розповів сам президент.

«Двійники» Пригожина та Уткіна

І у засновника ПВК «Вагнер», і у командира вагнерівців були «двійники» — громадяни, які офіційно змінювали прізвище, ім’я та по батькові та ставали їх повними тезками, отримавши паспорти на ім’я Євгена Вікторовича Пригожина та Дмитра Валерійовича Уткіна.

Відомо про них ставало у тих випадках, якщо вони реєстрували зміну персональних даних в ЄДРЮЛ, або із судової хроніки. В одного «двійника» — минулого Леоніда Красавіна — дата народження збігалася з датою народження Пригожина. ЗМІ припускали, що саме він прилітав до Литви, коли Пригожин уже перебував під санкціями.

Глава департаменту держбезпеки Литви Дарюс Яунішкіс стверджував в інтерв’ю «Радіо Свобода» (у російському реєстрі «іноземних агентів»), що операцію було підготовлено російськими спецслужбами з метою продемонструвати слабкість Євросоюзу та європейських прикордонників.

Повний тезка Дмитра Уткіна очолював кілька місяців компанію «Конкорд Менеджмент і Консалтинг», що належала Пригожину, після чого повернув собі колишнє ім’я. Так чинили й тезки Пригожина, але скільки «двійників» могли використати обидва керівники ПВК «Вагнер» на момент аварії літака під Твер’ю, невідомо.

У день заколоту під час обшуків у будинку Пригожина силовики знайшли фальшиві паспорти — у тому числі оформлені на ім’я інших людей, але з його фотографією. Іноді зазначені у них персональні дані належали реальним людям. Зокрема Пригожин під іншим ім’ям був VIP-пацієнтом медичного центру СОГАЗ.

Після заколоту Пригожин, оголосивши про від’їзд до Білорусі, став з’являтися у Петербурзі та Москві. New York Times у липні повідомляла про версію Пентагону, згідно з якою Пригожин використовує «двійників», щоб приховати свої пересування.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

2023-08-24