Конгресмени відокремили Ізраїль від України

Палата представників Конгресу США, що контролюється республіканцями, прийняла законопроект про допомогу Ізраїлю в розмірі $14 млрд. Загалом це відповідає одному з пунктів запиту президента Джо Байдена до Конгресу на виділення екстреного фінансування в розмірі $106 млрд на ряд напрямків. Ініціатива глави Білого дому передбачає пакетну підтримку не лише Ізраїлю, а й України та Тайваню. 

А в законопроекті Палати представників йдеться лише про єврейську державу, при цьому гроші планується виділити за рахунок скорочення фінансування податкової служби. Законодавці, які підтримують Київ, побоюються, що він може опинитися за бортом.

Палата представників Конгресу США в четвер ухвалила на двопартійній основі законопроект про надання допомоги Ізраїлю на $14,3 млрд, що відповідає одному з пунктів екстреного запиту Джо Байдена на $106 млрд. Однак і пан Байден, і Сенат, що контролюється демократами, вже заявили про категоричну незгоду з пропозицією нижньої палати Конгресу. Американський президент заявив: якщо такий документ ляже на стіл, він неодмінно скористається правом вето.

Законопроект був ухвалений 226 голосами за, проти висловилися 196 парламентаріїв. На подив багатьох експертів, до республіканців приєдналися 12 демократів.

Сталося це, незважаючи на промову їхнього лідера в Палаті представників Хакіма Джефріса із закликами в жодному разі не підтримувати документ.

У противників законопроекту два головні аргументи. По-перше, документ не передбачає допомоги Києву. По-друге, республіканці не просто готові виділити кошти з бюджету, а пропонують зробити це за рахунок такого ж скорочення фінансування податкової служби. І це для Джо Байдена та його соратників по партії, можливо, ще неприйнятніше, ніж поділ пакетів допомоги Ізраїлю та Україні.

Зокрема, член Палати представників Бред Шнайдер, один із найактивніших прихильників надання допомоги Ізраїлю, перед голосуванням заявив: «У моїх гірших кошмарах я ніколи б не міг уявити, що мене попросять проголосувати за допомогу Ізраїлю, цинічно обумовлену поступкою партійним інтересам однієї лише партії». .

Майк Джонсон у ході прес-конференції у четвер заперечував, що відкликання коштів у податкової — це найпростіший вихід на період, доки йде погодження екстреної допомоги та бюджету. Тим більше, що, за його словами, «найбільша загроза національній безпеці» США — це не Китай, Росія, Іран чи тероризм, а державний борг».

“І ми повинні вирішити цю проблему”, – додав пан Джонсон.

Демократи ж упевнені, що додаткове фінансування Податкової служби США (IRS), навпаки, покликане саме збільшити надходження до скарбниці за рахунок найбагатших. Тих, кого, на думку Демпартії, намагається «вигородити» Республіканська партія. Коментуючи законопроект, сенатор-демократ Кріс Ван Холлен в інтерв’ю Bloomberg TV заявив: республіканці намагаються використати конфлікт на Близькому Сході як «привід багатим податковим ухилистам зірватися з гачка». Законодавець додав, що це обурливо, і немає жодних шансів на те, що такий документ взагалі буде винесений на голосування у Сенаті.

У четвер комітет із бюджету контрольованого демократами Сенату послався на більш ранні підрахунки Бюджетного управління Конгресу, який стверджував: скорочення видатків IRS на $25 млрд призведе до втрат $49 млрд і збільшення чистого дефіциту бюджету на $24 млрд у найближчі десять років.

Пакет не збирається

Лідер демократичної більшості в Сенаті Чак Шумер назвав законопроект республіканців «глибоко дефектним» і пообіцяв натомість розробити з сенаторами від обох партій пакетну пропозицію, яка б включала фінансування Ізраїлю, України, Тайваню та гуманітарну допомогу Газі.

Хоча й у Сенаті, судячи з коментарів сенатора Тома Коттона (найближчого соратника лідера республіканської меншини Мітча Макконнелла), до угоди далеко.

Республіканець, зокрема, проти надання $12 млрд невійськової допомоги Україні та близько $3 млрд гуманітарної допомоги Газі.

Сам Мітч Макконнелл хоч і агітує однопартійців за те, щоб усі статті видатків об’єднати в один документ, але визнає: запит пана Байдена вимагає деякого доопрацювання (щоправда, не уточнює який).

І це не всі проблеми багатостраждального запиту Джо Байдена. Оскільки серед республіканців у Сенаті до допомоги Україні все більше ставляться зі скептицизмом, неясно, чи зможе пан Макконнелл зібрати необхідні дев’ять голосів однопартійців, щоб такий законопроект пройшов хоча б процедурне голосування.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

2023-11-03