Лікар назвала протипоказання для здачі донорської крові

donor

Донори крові та її компонентів допомагають рятувати життя людей, які потребують регулярних переливань і перебувають у критичному стані, зазначила лікар-трансфузіолог. Вона розповіла про правила здачі крові, а також перерахувала протипоказання. 

Для чого використовується донорська кров

Донорська кров використовується для лікування пацієнтів після операцій, тяжких пологів, при опіках, тяжких захворюваннях, а також для виробництва медикаментів, що використовуються в терапії хвороб крові та онкології.

Якщо протипоказань немає, то можна приїхати на здачу крові за попереднім записом, дотримуючись дієти донора. При собі необхідно мати паспорт. Донор заповнює анкети, проходить процедуру аналізу крові з пальця та прийом у лікаря, який, крім стандартного огляду, проводить оцінку стану здоров’я, ґрунтуючись на зібраному анамнезі.

Протипоказання

За словами лікаря, стати донором може практично будь-який здоровий, дієздатний громадянин, якщо він старший за 18 років і вагою понад 50 кілограмів, при цьому важливо враховувати зріст потенційного донора. Одним із вирішальних показників є індекс маси тіла, який має бути більше 18,5 та менше 40.

Найпоширеніші причини для відведення в донорстві крові: недотримання дієти (вживання смаженого, жирного, копченого, а також вживання алкоголю та іншого), недотримання термінів після вакцинації, інфекційні захворювання та прийом лікарських препаратів, порушення у результатах аналізів крові, а також наявність татуювання або пірсингу, зроблених менш як за 4 місяці до здачі крові.

«Якщо у вас є захворювання, які не увійшли до переліку протипоказань, або ви приймаєте якісь ліки, питання про допуск до донорства крові або її компонентів вирішується лікарем-трансфузіологом Центру крові або відділенням переливання крові на прийомі», — попередила фахівець.

Дієта та інші рекомендації

За словами фахівця, не варто приходити на донацію, якщо людина відчуває нездужання, будь то озноб, запаморочення, біль голови або слабкість. Крім того, не слід здавати кров після нічного чергування або просто безсонної ночі.

«Обов’язково виспіться і з’їжте легкий сніданок (солодкий чай, сухе печиво, каша на воді, яблуко). Напередодні та в день здачі крові не рекомендується вживати жирну, смажену, гостру та копчену їжу, банани, горіхи, а також молочні продукти, яйця та олію», — порадила лікарка.

За 48 годин до візиту на станцію переливання не можна вживати алкоголь, а за 72 години – ліки, що містять аспірин та анальгетики. Також не варто курити за годину до здавання крові.

Після процедури збору крові донору рекомендується відпочити та випити води для відновлення втрат рідини в організмі

«Важливо зазначити, що здавання крові – це безпечний процес, який проводиться відповідно до міжнародних стандартів. Усі інструменти, що використовуються при збиранні крові, абсолютно стерильні та одноразові», – підсумувала лікар.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

2023-04-20