Nature: у кишечнику гризунів виявили переробні нікотин бактерії

Китайська дослідницька група у співпраці з колегами зі США виявила у кишечнику мишей бактерії, що переробляють нікотин. Відкриття дозволить знизити випадки захворювання на жировий гепатоз у людей. Про висновки роботи повідомляється у статті, опублікованій у журналі Nature. 

Відомо, що куріння сигарет викликає не лише хвороби легень. Наслідки впливу нікотину можуть призводити до порушень у печінці та викликати такі стани як жировий гепатоз. При цьому захворюванні у пацієнта спостерігається накопичення жиру у печінкових клітинах, що спричиняє утворення рубців на органі або навіть рак печінки.

Під час куріння у людей (і тварин) частина нікотину потрапляє в кишечник, що призводить до підвищеного ризику жирового гепатозу. У процесі експерименту вчені виміряли кількість нікотину, що осідає в кишечнику, вивчивши зразки калу 30 курців і 30 добровольців, що не палять. Потім те дослідження провели і з мишами. Результати були у людей та гризунів майже однаковими.

Потім кишківник кількох лабораторних мишей стерилізували і знову провели випробування з нікотином. Автори помітили, що такі піддослідні в організмі мали більше нікотину, що вказувало на розщеплення цієї сполуки якимись мікроорганізмами. З’ясувалося, що бактерії Bacteroides xylanisolvens виробляли фермент, що розщеплює нікотин. Попередні дослідження показали, що ця бактерія також мешкає у кишечнику людини.

Надалі фахівці планують вивчити xylanisolvens і ферменти, які вона виробляє, щоб з’ясувати, чи можна виробляти його в промислових масштабах. Потенційно ці ферменти можна вводити курцям, щоб знизити шанси на розвиток жирової хвороби печінки.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

2022-11-28