Навички, необхідні дітям, щоб досягти успіху в житті

detskaya_obuv

Лікар медицини Клер Маккарті назвала 5 основних навичок, які можна і потрібно виховувати у малюків від 3 до 5 років, – пише ditey.com

За даними Гарвардського центру розвитку дитини, акцент потрібно зробити на комплексі навичок, які допомагають дітям долати життєві труднощі на кожному етапі дорослішання. Хоча це навички, яким діти (і дорослі) можуть навчатися та навчаються протягом усього життя, є два періоди, які особливо важливі: раннє дитинство (від 3 до 5 років) та підлітковий вік/рання дорослість (від 13 до 26 років). У цій статті ми поговоримо про це перше вікно раннього дитинства – з 3 до 5 років.

Які ці п’ять найважливіших основних навичок?

  • Планування: здатність ставити та виконувати конкретні цілі та плани.
  • Фокус: здатність концентруватися на тому, що важливо зараз.
  • Самоконтроль: контроль того, як ми реагуємо не лише на наші емоції, а й на стресові ситуації.
  • Поінформованість: не лише помічати людей та ситуації навколо нас, а й розуміти, яке в них та серед них наше місце.
  • Гнучкість: здатність адаптуватися до змін, що змінюються.

Як допомогти дитині виховати ці навички?

  • Планування. Плануйте з дітьми денні заходи, чи то навчальний, чи вихідний день. Розкажіть про всі денні завдання, включаючи їжу, зарядку, вибір одягу, прогулянку тощо. Допоможіть їм побачити повсякденні справи як частину цілого, і те, як вони можуть керувати цими справами. Приготуйте або випікайте щось разом. Складіть список покупок, ходіть магазинами, разом вивчіть рецепт і допоможіть зрозуміти всі кроки. Готуючись до свята чи вечірки, включіть дітей у процес планування дій – це чудове тренування для управління проектами.
  • Фокусування. Вибухова зростання використання смартфонів безумовно викликала всілякі проблеми з фокусуванням як у дітей, так і у дорослих. Екрани приносять миттєве задоволення, через що важко відкласти їх убік та зосередитись на менш стимулюючих завданнях. Зараз як ніколи важливо забезпечити вільний від екрану час. Майте під рукою матеріали, щоб робити щось руками: вироби, приготування, конструктори, в’язання або шиття. Знайдіть проекти, які займуть дитину на годину чи дві. Зроби їх разом із дітьми! Читайте вголос друковані книги разом. Маючи можливість включати уяву, а чи не бачити готовий результат на екрані, діти вчаться зосереджуватися.
  • Самоконтроль. Це той випадок, коли важливо пам’ятати про власні реакції на ситуації. Як ви реагуєте на гнів та розчарування? Лють на дорозі для вас проблема? Пам’ятайте, що діти завжди звертають більше уваги на те, що ми РОБИМО, а не те, що ми ГОВОРИМО. Щоб допомогти дитині навчитися самоконтролю, ви можете: поговоріть про почуття та стратегії управління сильними емоціями — наприклад, зробіть глибокий вдих, відійдіть від ситуації, закричіть у подушку тощо. Допоможіть дітям зрозуміти, як їхня поведінка впливає на інших, і чому важливо пам’ятати про це (що також вчить свідомості). Підбиття підсумків після істерик чи розладів. Що кожен міг зробити по-іншому?
  • Поінформованість. Гуляйте та відкривайте нові місця. Уявіть разом, що люди можуть там робити, про що зараз можуть думати оточуючі, опинившись у цьому ж місці. Займайтеся громадською діяльністю — покажіть дітям, що кожен може змінити ситуацію. Наприклад, погуляйте з тваринами із притулку, привезіть їм їжу. Допоможіть тим навколо вас, хто може потребувати вашої допомоги — люди похилого віку, наприклад.
    Майте ритуали – збирайтеся всією сім’єю, наприклад, за вечерею. Говоріть про різні моменти їхнього дня — хороші і не дуже, аналізуйте їх. А також про те, як ви можете зробити життя у вашій родині та ставлення один до одного кращим.
  • Гнучкість. Ми прагнемо догодити нашим дітям та їхнім потребам, складаючи наші графіки та плани навколо них. Частково це чисте батьківське виживання. Але зрештою це не завжди корисно: життя має властивість змінювати навіть найретельніші сплановані події. Дітям, звичайно, потрібна структура, але вони також повинні вміти пристосовуватися до неминучих змін, коли щось може йти не за планом. Нічого страшного, якщо розклад інколи змінюється. Будьте спонтанні, коли можете: йдіть на незаплановану прогулянку або інколи будуйте плани в останню хвилину. Коли плани змінюються або провалюються, будьте оптимістичні з цього приводу та витягайте з цього максимум користі. Будьте взірцем для наслідування.
  • Допомагаючи своїм дітям освоїти ці навички, ви, безумовно, допомагаєте і собі.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

2024-02-08