Нові правила продажу ліків: В Запорізьких аптеках вишикувались великі черги

По всій Україні, включаючи Запоріжжя 31 березня спостерігався аншлаг та ажіотаж навколо аптек – люди розбирали ліки, які вже з 1 квітня мають відпускати лише за рецептами.

Ще більшу паніку додала інформація про те, що рецепти мають бути електронними, але… пізніше з’явилися пояснення, що й паперові варіанти прийматимуть в аптеках.

У МОЗ зазначили, що в Україні близько 60% зареєстрованих ліків є рецептурними. Це означає, що для їхньої покупки потрібно мати рецепт лікаря. Іншими словами, раніше ці препарати також мали відпускати за рецептом, але на це заплющували очі.

Тепер же МОЗ вирішило посилити і впорядкувати відпустку, щоб боротися із “самолікуванням”. Які препарати тепер мають відпускати за рецептами? Рецептурні ліки – лікарські засоби, які підлягають відпустці виключно за призначенням лікаря та призначаються на спеціальних рецептурних бланках.

У цей перелік потрапляють такі препарати:

  • антибіотики;
  • протисудомні засоби;
  • гормональні препарати (у тому числі протизаплідні);
  • препарати для лікування артеріального тиску,
  • серцевих захворювань;
  • деякі антигельмінтні препарати;
  • деякі антигістамінні засоби;
  • кроворозріджуючі ліки;
  • антидепресанти, нейролептики та релаксанти;
  • стероїдні лікарські засоби;
  • деякі препарати проти болю, кашлю,
  • заспокійливі.

Без рецепта від лікаря тепер не можна буде придбати популярний знеболюючий та протизапальний засіб “Німесіл” та його аналоги. За рецептом – усі кодеїновмісні препарати, а також ліки на основі сальбутамолу (переважно використовують для інгаляцій). Взагалі, більшість препаратів для інгаляцій також потрібно купувати за рецептом, у тому числі й популярний “Беродуал”.

Люди, які мають захворювання щитовидної залози та постійно приймають “Тироксин” (L-тироксин або еутирокс), теж щоразу змушені будуть відновлювати електронний рецепт.

Рецепт знадобиться навіть на деякі мазі і креми, що містять гормони, зокрема на “Момедерм”. “Супрастин” в ампулах – тепер тільки за рецептом. рецепту, оскільки це гормональний препарат.

Краплі “Корвалол” і “Валокордин” без рецепта можна придбати тільки в маленьких флакончиках, на баночки по 50 мл вже потрібно рецепт. Нарешті, як і на звичайний етиловий спирт. Це теж виявляється рецептурний препарат. Наполягають на тому, що хоч би якими звичними та безпечними ці препарати здавалися, їх застосування несе підвищений ризик.

Як розповідають в аптеках,  люди найбільше розбирали “Німесіл”, “Корвалол”, “Супрастин”, “Дексаметазон”, “Беродуал” . Ціна на ці препарати “підскочила” і за завищеними цифрами їх уже продавали й у мережі.

Для Запоріжжя буде “пом’якшений” режим

Втім, для регіонів, де йдуть військові дії, зроблені винятки та… препарати й надалі можуть відпускатися без рецептів (крім сильнодіючих та наркотичних). Буквально, цитата із заяви МОЗ.

“Враховано ситуацію в регіонах, де ведуться бойові дії, – там для відпуску рецептурних препаратів рецепт не потрібен, крім наркотичних (психотропних), сильнодіючих (ядовитих речовин)”. Сьогодні ввечері в.о.мера Анатолій Куртєв прокоментував ситуацію. “З 1 квітня у Запоріжжі не відбудеться жодних змін щодо відпуску лікарських засобів в аптечній мережі міста. Рецепт, як і раніше, буде потрібний лише на рецептурні ліки. При цьому перелік та умови відпуску рецептурних ліків з 1 квітня не змінюються”, – заявляється на його сторінці у соцмережі.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

2023-04-01