Оси та шершні в саду. Як від них позбутися?

Постійне дзижчання за полуденком, який хочеться поїсти на свіжому повітрі, не тільки неприємне. Напад оси чи шершня може призвести до болючого укусу та навіть бути небезпечним для вашого здоров’я. Як відлякати шершнів і ос і позбутися їх гнізд на присадибній ділянці? Як боротися з цими небезпечними комахами можна прочитати більш детальніше

Оси та шершні – видова характеристика

В Україні оси та шершні поширені не лише в лісах та сільській місцевості, а й у містах. Як їх розпізнати і відрізнити цих комах?

Оси

Звичайний вид активний з квітня по жовтень. Його гнізда знаходяться в землі. Оси використовують покинуті нори ссавців. Личинки харчуються робочими комахами і гусеницями різних видів, а дорослі особини харчуються їжею, яка містить велику кількість вуглеводів, тобто фруктами і нектаром. Вони також можуть стікатися до солодких напоїв і десертів. Для ос характерні чорно-жовті смуги і звужене черевце. Розмір оси залежить від її ролі в зграї: звичайні особини досягають лише 10-14 мм, самці 13-15 мм, а найбільші і найважливіші матки навіть 16-18 мм.

Шершні

Вони належать до тієї ж родини, що й оси, тобто оси, і є їх найбільшими представниками в Україні. Найчастіше вони зустрічаються поблизу лісів і листяних дерев, де будують гнізда в дуплах дерев. Вони також можуть займати порожні пташині гнізда та нори ссавців. Вони також живуть поблизу місць проживання людини. Їхні гнізда можна знайти, наприклад, під дахом, карнизами або жолобами, а також в отворах у будівлях (вони повинні бути закриті). Вони значно більші за ос: робочі — від 17 до 24 мм, самці — від 21 до 23 мм, матки — від 25 до 35 мм. В Україні зустрічаються чорні шершні з помітними оранжевими плямами та жовтим черевцем із чорними смугами.

Чи несуть оси та шершні загрозу для людини?

У ос і шершнів на кінці черевця є жало, яким вони можуть боляче жалити, випускаючи отруту. Шершень виділяє його трохи більше, тому роздратування після його нападу може бути сильнішим. Неправда, що кілька укусів можуть призвести до смерті, адже навіть цілий рій ос чи шершнів не зможе впорснути смертельну дозу отрути. Люди з групи ризику мають алергію на токсини, які «впорскують» оси, внаслідок укусу у них може виникнути анафілактичний шок і дуже сильна алергія, у такому випадку їм необхідно негайно звернутися до лікарні.

Чи варто позбавлятися від ос і шершнів?

Оси і шершні можуть зіграти позитивну роль в саду, тому що вони харчуються мухами та іншими шкідливими комахами. Однак вони їдять корисних бджіл, які запилюють квіти. Оси знищують плоди, псують дерева, дошкуляють людині (можуть кусати, викликати алергічну реакцію, заважати їсти на вулиці). З цих причин оси та шершні зазвичай небажані, тому їх гнізда видаляють із місць, близьких до людей.

Як вивести гніздо ос чи шершнів зі своєї території?

Щоб зняти гніздо, вам спочатку знадобиться захисний одяг: руки, ноги, шия, голова та обличчя повинні бути закриті. Найкраще притиснути рукава і штанини (наприклад, шнурком, стрічкою, гумкою), щоб вони щільно прилягали до тіла.

Найкраще починати роботу, коли оси та шершні неактивні, тобто вночі. Також краще не освітлювати гніздо і не використовувати сильні джерела світла, які можуть розбудити робочих особин. Ви також повинні захистити двері та вікна свого будинку від проникнення ос або шершнів. На городі повинно бути якомога менше людей. Літні люди, діти та тварини повинні бути особливо захищені від можливих нападів.

Видалення гнізд також проводиться професійними компаніями по боротьбі зі шкідниками, а іноді й пожежною командою (хоча це може вважатися невиправданим втручанням). Варто викликати фахівців, які безпечно позбавлять шкідників. Це необхідно зробити, якщо у кого-небудь з мешканців є алергія на отруту ос.

Способи боротьби з осами і шершнями

Вирішивши видалити гніздо ос або шершнів з саду, варто вивчити методи, які допоможуть безпечно і ефективно позбутися небажаних комах. Боротися з осами і шершнями можна двома способами:

Хімічний

Найбільш популярними і ефективними засобами, наявними у продажу, є так звані аерозолі. вогнегасники від ос і шершнів, тобто препарати для обприскування гнізда. Вони діють негайно і дозволяють знешкодити всіх або більшість особин у гнізді. На наступний день після використання гніздо найкраще помістити в чорний сміттєвий пакет, від’єднати від стіни або дерева і щільно закрити. Увімкненотакож краще віднести їх до віддаленого закритого сміттєвого баку, щоб мінімізувати ризик втечі збуджених ос або шершнів. Спрей також можна використовувати для обробки гнізд у дуплах дерев і отворів у стінах. Препарати містять циперметрин і есбіотрин.

Природні

Не варто видаляти гнізда ос і шершнів природними домашніми методами, наприклад, спалювати або обливати їх окропом, оскільки вони не тільки неефективні і не вбивають усіх особин, але й можуть бути небезпечними. Розлючені оси або шершні можуть напасти на людину, яка порушує їх спокій і представляє для них загрозу. Однак ви можете відлякати ос, використовуючи запахи або розставляючи пастки. Ці готові залучають всередину ос і шершнів. Однак інші особини в зграї дізнаються, що це місце небезпечне, і перестають туди приходити.

Як захистити квартиру і будинок від ос і шершнів?

На вікна та двері варто встановити москітні сітки. Ви можете придбати такий, який кріпиться на рами та дверні коробки за допомогою липучки, той, що має ламелі, або той, на магніті, який допомагає щільно закрити його, наприклад, після відкриття дверей.

Які запахи відлякують ос і шершнів?

У саду або на балконі варто посадити братки, лаванду або герань, запах яких не переносять шершні. Ще один неприємний аромат ос – це аромат, який виділяє часник. Ос відлякає чебрець, м’ята, часник, лимон, полин, пижмо, евкаліптова ефірна олія.

Як зробити саморобну пастку для ос і шершнів?

Можна поставити посуд, наповнений солодким соком, розчином води з цукром або медом. Злити його варто в пастку з розрізаної навпіл пластикової пляшки. Верхню частину з горловиною потрібно вставити виворотом. Завдяки цьому приваблені цукерками оси чи шершні не зможуть втекти.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

2024-01-06