Падіння бомбардувальника Ту-22МЗ у Ставропольському краї. Версії Росії та України

Від хутора Богомолів у Ставропольському краї, в районі якого впав російський Ту-22М3, майже 400 км. до найближчої точки на лінії фронту в Україні. 

У Міноборони Росії причиною падіння літака називають технічну несправність.

У ГУР України стверджують, що бомбардувальник збили «тими самими засобами, якими раніше було вражено» російський літак далекого радіолокаційного виявлення А-50 над Краснодарським краєм. За версією української розвідки, Ту-22М3 був збитий на відстані близько 300 кілометрів від України (ймовірно, мається на увазі лінія зіткнення), зумів долетіти до Ставропольського краю і там звалився.

Теоретично таке можливе. На озброєнні ЗСУ є система ППО, яка технічно здатна стріляти на відстань 300 км — С-200Д «Дубна» радянської розробки.

Ракети Х-22, які російські Ту-22М3 випускають Україною, мають граничну дальність 600 км і невисоку точність, тому можна припустити, що льотчик бомбардувальника намагався максимально близько підлетіти до цілі.

Але цим аргументи на користь версії ГУР України вичерпуються. Аргументів проти – більше.

Час розгортання системи С-200 – 19 годин, причому робити це потрібно поблизу передової. Чи можливо майже добу непомітно для супротивника розгортати таку цінну ЗРК у зоні запеклих боїв — велике питання.

А-50, про яке говорить ГУР України, впав у Краснодарському краї за 230 км від лінії фронту. У цьому випадку ще можна припускати, що він був збитий ракетою С-200 на граничній дальності (що саме по собі дуже складно і можливе лише за сприятливих умов для атаки). Але 400 км у випадку з Ту-22М3 це занадто далеко.

Бойова частина ракети С-200 – осколково-фугасна та дуже потужна. Враження літака численними осколками цієї ракети зазвичай призводить до повної відмови систем управління, після чого виконати розворот і пролетіти ще 100-200 км – практично нереально.

На відеокадрах з місця події видно, що Ту-22М3 падає у плоскому штопорі, у нього горить правий двигун. Пожежа двигуна – нерідке явище за технічної несправності. Він може бути викликаний попаданням ракети з переносного зенітного комплексу чи зіткненням із птахом, але це малоймовірно, оскільки ці літаки літають великий висоті.

Крім цих припущень, залишається також версія «дружнього вогню», а також можливість застосування Україною нових засобів ППО, які раніше не афішувалися. Примітно, що в п’ятницю ЗСУ вперше за час війни повідомили про дві збиті надзвукові ракети Х-22, випущені з Ту-22М3.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

2024-04-19