Палата представників США впевнено схвалила виділення $61 млрд на підтримку України. Всі деталі рішення

sankcii

Палата представників США після багатьох тижнів зволікання впевненою більшістю проголосувала за законопроект, що виділяє близько 61 млрд доларів на цілі, які прямо чи опосередковано пов’язані з підтримкою України. Після завершення законотворчого процесу Вашингтон зможе відновити військові постачання Києву, які перервалися на кілька місяців.

За законопроект висловилися як демократи, так і республіканці: 311 голосували за, 112 проти. Серед демократів допомогу Україні підтримали усі 210 присутніх. Серед республіканців 101 особа проголосувала «за», але більше половини, 112 конгресменів, «проти».

Бюджетний запит ще має знову затвердити Сенат, де допомогу Україні підтримує впевнена більшість законодавців. Лідер сенатської більшості демократ Чак Шумер написав у соцмережах, що сенатори «закінчать перше голосування у вівторок». Це буде не останнє голосування, але очікується, що упродовж наступного тижня законопроект пройде через Сенат.

Потім його має підписати президент-демократ Джо Байден, який обіцяв зробити це негайно, як тільки документ надійде до нього.

Законопроект про підтримку України передбачає витрати на загальну суму 60,84 млрд. доларів, але це включає 23,2 млрд. на заповнення американських військових запасів, що скоротилися після військових поставок Києву, і 11,3 млрд. на поточну діяльність американських військових у регіоні, таку як навчання українських військовослужбовців за межами їхньої країни та військова присутність у країнах східного флангу НАТО.

Як писали цього тижня Politico та Washington Post, Пентагон заздалегідь підготував велику партію відновленої військової допомоги Україні, тож після остаточного затвердження бюджету на доставку боєприпасів української армії піде «менше тижня».

Також у суботу Палата представників окремо проголосувала за пакети допомоги Ізраїлю та Тайваню. Спочатку вони входили в єдиний пакет із бюджетом на підтримку України, але зрештою спікер палати вирішив їх розділити. Їх також має повторно затвердити Сенат, після чого їх зможе підписати президент.

Україна та європейські союзники вітали рішення конгресменів, у Москві його назвали очікуваним та засудили.

Суперечки навколо допомоги Україні в американському Конгресі тривали майже п’ять місяців.

Коли наприкінці минулого року Вашингтон передавав Києву одну з останніх партій допомоги, офіційний представник Ради національної безпеки США Джон Кірбі попереджав, що якщо Конгрес у найближчий тиждень не затвердить новий пакет підтримки України, коштів для цього в бюджеті практично не буде.

Багато категорій військових поставок Київ може отримувати в достатній кількості тільки від США: насамперед це ракети протиповітряної оборони та артилерійські снаряди. Дефіцит цих боєприпасів поставив у скрутне становище українську армію, вона змушена поступово відступати, а аналітики попереджають, що у певний момент фронт може обрушитися.

Тим не менш, пакет допомоги важко проходив навіть через Сенат, який контролюють демократи. Ще в грудні республіканська меншість заблокувала спробу ухвалити внесений адміністрацією Байдена законопроект, у якому, з розрахунку полегшити його прийняття, було об’єднано допомогу Україні, Ізраїлю та Тайваню.

На «українські» статті в ньому було закладено найбільшу суму — 61 мільярд доларів (хоча помітна частина мала піти на поповнення американських арсеналів та фінансування американських військ у Східній Європі), решта припадала на військову допомогу Ізраїлю, гуманітарну допомогу палестинцям у секторі Газа та військову підтримку Тайваню та інших союзників в індо-тихоокеанському регіоні.

В обмін на підтримку законопроекту республіканці в обох палатах Конгресу вимагали посилення режиму на кордоні з Мексикою. На початку лютого Білий дім та демократи погодилися на значні поступки, але після того, як проти операції виступив екс-президент Дональд Трамп, республіканці не підтримали і компромісний законопроект.

Тоді демократи винесли на голосування в Сенаті законопроект про іноземну допомогу взагалі без статей про кордон, і він, на здивування багатьох спостерігачів, впевнено пройшов, причому крім демократів «за» проголосувала майже половина республіканської меншини. У такому вигляді його вартість становила 95 млрд. доларів.

Підпис до фото, Російська армія може досягти значних успіхів у ході майбутнього наступу, якщо США не відновлять допомогу Україні в повному обсязі.

Пройшовши Сенат, законопроект надовго застряг у Палаті представників

У Палаті представників номінальну більшість мають республіканці, але й там більшість законодавців від обох партій були готові підтримати законопроект, якби він дійшов голосування.

Проте група республіканців, які виступають різко проти пакету допомоги, погрожувала змістити спікера палати Майка Джонсона, якщо він поставить на голосування цей законопроект. Більше двох місяців Джонсон дотримувався їх побажань, незважаючи на вмовляння Джо Байдена та іноземних лідерів.

Однак у середу він змінив позицію, заявивши, що має намір вчинити правильно, незважаючи на наслідки.

Голосуванню щодо законопроекту чинила опір група демократів — уже через положення про допомогу Ізраїлю, який веде війну в Газі.

У результаті спікер запропонував оформити допомогу Україні, Ізраїлю та Тайваню як окремі законопроекти. Цю ідею підтримали голови комітетів із збройних сил, міжнародних справ, розвідки, бюджету та підкомітету з оборонного бюджету Палати представників. Потім президент Байден заявив, що підтримує внесені Майком Джонсоном законопроекти.

Майк Джонсон став спікером у жовтні 2023 року завдяки своїй лояльності трампістському крилу Республіканської партії.

Призначити голосування республіканцю Майку Джонсону допомогли голоси демократів. Це вкрай нетипово: зазвичай партія, що має у Палаті представників більшість, вирішує всі питання організації діяльності палати лише своїми голосами: визначає порядок денний, регламент, обирає спікера та інших посадових осіб. Партія меншості традиційно голосує проти всіх цих процедурних рішень.

Але перевага республіканців над демократами в Палаті представників вкрай мала: 217 голосів проти 213 (ще п’ять місць зараз вакантні). Якщо хоча б двоє республіканців відмовляються голосувати разом зі своєю фракцією, а демократи дотримуються своєї звичайної лінії та голосують проти, то рішення не відбувається. Противників іноземної допомоги, особливо Україні, серед республіканців набагато більше.

В результаті процедурне рішення про винесення на голосування законопроектів було успішно ухвалене (отримавши 316 голосів «за» та 94 «проти») завдяки зміні позиції демократів. Частина республіканських членів Палати виступила проти рішення. Це виявилося близьким до підсумкового результату голосування щодо законопроекту в суботу.

Противники допомоги Україні серед республіканців тепер загрожують ініціювати голосування про усунення спікера Джонсона, причому щонайменше двоє з них публічно заявили, що підтримають його відставку. Цього може виявитись достатньо – якщо тільки демократи знову не прийдуть йому на допомогу.

Реакція: полегшення в Україні та Європі, загрози та прокляття в Росії

Схвалення довгоочікуваної американської допомоги вітали у Києві, із помітним задоволенням відгукнулися і європейські союзники США.

Президент України Володимир Зеленський подякував обидві партії та особисто спікера Джонсона.

«Цей життєво необхідний законопроект про американську допомогу, ухвалений сьогодні Палатою представників, не дасть війні розростись, врятує тисячі та тисячі життів та допоможе обом нашим країнам стати сильнішими. Справедливий мир та безпека можуть бути досягнуті лише завдяки силі», — написав Зеленський у мережі X.

«Вітаю ухвалення цього законопроекту Палатою представників. Це демонструє двопартійну підтримку України, що зберігається, — написав, також у X, генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг. — Ця значна прибавка до допомоги доповнить десятки мільярдів допомоги, наданих європейськими союзниками. На засіданні Ради Україна-НАТО в п’ятницю союзні міністри оборони домовилися надати подальшу військову підтримку Україні, включаючи кошти ППО. Закликаю Сенат діяти негайно та направити цей законопроект президенту Байдену».

«Підтримка Палатою представників США фінансування у 60 [округлено у менший бік] млрд доларів для України — це життєво важливий крок уперед, — написав у X міністр закордонних справ Великобританії лорд Девід Кемерон. — Якщо Путін колись сумнівався у рішучості Заходу підтримувати Україну, це показує, що наша колективна воля не померкла. За наявності підтримки Україна може перемогти та переможе. #СтоїмСУкраїною».

У Москві прес-секретар Кремля Дмитро Пєсков заявив, що «рішення про надання допомоги Україні очікуване і було прогнозованим. Це ще більше збагатить Сполучені Штати Америки та ще більше розорить Україну, зробить більше загиблих українців з вини київського режиму».

Він також торкнувся іншого законопроекту, який передбачає, поряд з іншими заходами, конфіскацію російських державних активів у США. За словами Пєскова, «якщо це справді так, то Америці доведеться за це відповісти. І тут навряд чи будуть якісь часові обмеження».

Прес-секретар російського МЗС Марія Захарова прокоментувала як допомогу Україні, так і інші законопроекти, ухвалені у суботу Палатою представників.

«Виділення Сполученими Штатами військової допомоги Україні, Ізраїлю та Тайваню посилить світові кризові явища: військова допомога київському режиму є прямим спонсоруванням терористичної діяльності, Тайваню — втручанням у внутрішні справи Китаю, Ізраїлю — прямою дорогою до ескалації безпрецедентного загострення – написала вона у своєму телеграм-каналі.

Емоційніше висловився заступник голови Ради безпеки РФ Дмитро Медведєв.

«Ми, звичайно, переможемо, незважаючи на 61 млрд кривавих доларів, які в основному підуть у глотку їхнього ненаситного ВПК. Сила і правда за нами, – написав Медведєв у своєму телеграм-каналі (орфографія збережена). — Але з урахуванням русофобського рішення, що відбулося, не можу з усією щирістю не побажати США якнайшвидше самим поринути в нову громадянську війну».

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

2024-04-21