Помер Степан Хмара — український політик та дисидент часів СРСР

rada

На 87 році життя помер Степан Хмара — український політик і дисидент, який провів близько семи років у радянських таборах. У роки незалежності України він був одним із найвідоміших політиків у країні. 

Хмара розпочав свою політичну діяльність у 1970-х, коли поширював самвидав, у тому числі він переклав українською мовою знамениту статтю радянського дисидента та ядерного фізика Андрія Сахарова «Роздуми про прогрес, мирне співіснування та інтелектуальну свободу».

Після арешту В’ячеслава Чорновола Хмара редагував журнал «Український вісник», у якому публікувалися твори письменників та поетів Василя Симоненка, Василя Стуса, Івана Дзюби та інших.

У тому числі в ньому розповідалося про політичні репресії в СРСР. Хмара публікувався у цьому виданні під псевдонімом «Максим Сагайдак». Його статтю «Етноцид українців у СРСР» високо оцінив Роберт Конквест – американський історик та дослідник Голодомору та репресій у Радянському Союзі.

У 1980 році Хмара було заарештовано і засуджено до семи років ув’язнення в умовах суворого режиму та п’яти років заслання. Його звинуватили у «приватному підприємництві», а також у «антирадянській агітації та пропаганді».

Хмара просидів у таборах на Уралі майже сім років і повернувся додому лише 1987 року. Вже 1990-го він став депутатом Верховної ради, був одним із авторів Декларації про державний суверенітет України.

Він також брав участь у голодуванні студентів у жовтні 1900-го року на Майдані (який тоді звався Площа Жовтневої Революції). В результаті цієї акції студенти домоглися виконання більшості своїх вимог, зокрема відставки уряду на чолі з Віталієм Масолом.

Вже в листопаді 1990-го Хмару заарештували за звинуваченням у нападі на співробітника міліції, у відповідь він оголосив голодування. Політик вийшов на волю влітку 1991 року, а після розпаду Радянського Союзу справу проти нього було закрито.

У роки незалежності він брав активну участь у політичному житті України і був відомий радикальними висловлюваннями та різкою критикою як Росії, так і представників української влади.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

2024-02-21