Психолог назвала ознаки булінгу дитини у школі

bulling

Буллінг у школі — серйозна проблема, яка може вплинути на психологічний та емоційний добробут дитини, що також сильно відбивається на академічній успішності. Важливо помітити ознаки проблеми якомога раніше. Про це розповіла психолог. 

«У шкільному середовищі, особливо у підлітковому віці серед приятельської компанії, діти часом відпускають один одного в бік жарти, які для дорослих можуть здаватися вкрай жорстокими. Однак це не є цькуванням, якщо обидві сторони не сприймають це як щось прикро і можуть посміятися з цього. У буллінгу ж смішно лише комусь одному», —  каже фахівець.

Також, за словами психолога, буллінгом не можна вважати одноразовий конфлікт, який усі визнають як проблему. У буллінгу завжди є агресор, який часто робить вигляд, що нічого страшного не відбувається. Цей формат насильства відрізняється систематичністю, наявністю жертви, агресора та спостерігачів.

“На жаль, більше половини школярів стають жертвами буллінгу з різних причин”, – попередила Єкушевська.

Причин для початку буллінгу, як зауважила психолог, може бути безліч: від оцінок у школі до гуртків, які відвідує дитина. Проте психолог рекомендує не намагатися знайти причину знущань з дитини, оскільки, найчастіше, для агресора вона є лише приводом для початку цькування.

Експерт зазначила, що дитина, яка зазнає на собі систематичної агресії, дуже рідко звертається за допомогою, оскільки побоюється проявити слабкість і посилити ситуацію. Тому батькам та педагогам необхідно бачити низку критеріїв, що вказують, що дитина опинилась у непростій ситуації.

Різкі зміни у поведінці

Прояви емоційної закритості та пригніченості, дратівливості, агресії до себе чи сім’ї.

Замкнутість

Дитина може уникати розмов про те, що відбувається в школі, і реагувати на питання про однолітків ввічливо або ухильно.

Труднощі у спілкуванні

Дитина може почуватися незатишно у присутності певних дітей або уникати спілкування з ними.

Фізичні ознаки стресу

Наприклад, головний біль, неконтрольоване розчісування частин тіла, проблеми з апетитом, втрата або набір ваги і так далі.

Розлад сну

Дитина може страждати від безсоння, частих кошмарів або, навпаки, забагато спати.

Різка поява академічних проблем

Зниження інтересу до навчання та навчальних досягнень, складності з концентрацією, несподівані та незрозумілі труднощі з предметами, які раніше не викликали складнощів.

Систематично зіпсовані речі та шкільне приладдя

При цьому дитина не може пояснити причини того, що сталося.

«Якщо ви помітили ці “тривожні дзвіночки”, постарайтеся обережно поговорити з дитиною. Важливо створити довірчі стосунки, щоб він відчував, що може розповісти про свої проблеми. Підтримуйте його емоційно та покажіть, що ви на його боці і готові допомогти. Варто використовувати такі фрази, як “ти ні в чому не винен і не заслужив цього”, “ми зможемо разом вирішити цю ситуацію”, “я тобі вірю, мені дуже шкода, що це сталося з тобою”, – порадила психолог.

Також важливо, за її словами, звернутися до вчителів, адміністрації школи, шкільного психолога для вирішення проблеми, обговорити питання з батьківським комітетом, адже жертвою булінгу можуть стати й інші діти. У випадку, коли кризу не вдається вирішити шляхом діалогу, Єкушевська рекомендувала розглянути питання про зміну школи або переведення на домашнє навчання.

«За даними наших аналітиків, шкільне цькування є однією з найпопулярніших причин для переведення дитини на формат сімейного навчання. Такий показник говорить про те, що діти, які є жертвою буллінгу, не можуть продовжувати навчання в класі, навіть якщо ситуація вирішилася, а також не готові проходити адаптаційний період у новому колективі при зміні школи, боячись, що ситуація повториться знову. Буллінг може мати серйозні наслідки для дітей. Важливо уважно стежити за поведінкою дитини, бути готовими допомогти їй», — підсумувала фахівчиня.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

2023-10-20