Росія направляє на фронт старі радянські танки Т-54 та Т-55

У соцмережах активно поширюються фото- та відеокадри поїзда, на вантажних платформах якого можна побачити десятки танків, що їдуть з Далекого Сходу, очевидно, у бік України, на фронт. 

Військові експерти запевняють, що впізнали бронемашини, що перевозяться: це старі радянські танки Т-54 і Т-55, прийняті на озброєння в 1946 і 1958 роках відповідно.

Швидше за все, у справжніх боях вони ніколи не брали участі, а використовувалися регіональною владою для проведення військових парадів або й зовсім стояли в музеях.

Поява на платформах військових ешелонів, що йдуть на фронт, танків Т-54 і Т-55 — це не перший випадок, коли Росія зняла зі зберігання та відправила на війну стару бронетехніку. Раніше вже були помічені, в тому числі і на фронті, танки Т-62М, які є глибокою модернізацією Т-55.

З української сторони у війні беруть участь словенські М-55S, які також є покращеною версією Т-55. Та й німецькі Leopard-1, про постачання яких в Україну домовилися західні країни, хоч і належать до пізнішого покоління, але все одно сильно застаріли порівняно із сучасними.

Т-62 та М-55 сильно відрізняються від базової версії. Насамперед, це стосується гармати. 100-міліметрова Д-10Т, якою озброєні Т-55 і Т-54, свого часу була чудовою зброєю. Проблема в тому, що цей час – 1940-і роки. І Т-62, і М-55 отримали нові гармати з набагато кращими характеристиками, які хоч трохи наближають їх до сучасних гармат гармати.

Обидва покращили й інші параметри — щоб зброя відповідала вимогам 1960-х років.

Проте війна в Україні — це конфлікт, у якому розмір має значення, тому в Росії на фронт можуть відправляти і навчених мобілізованих солдатів, і танки 1950-х років, зняті зі зберігання.

За цією логікою, зрештою танк — це віз із гарматою, а тому підтримати піхоту у штурмі укріплених позицій він у будь-якому разі зможе.

Однак сучасні засоби боротьби з танками за минулі півстоліття пішли настільки далеко вперед, що для них машини цього покоління будуть дуже легкою метою. Так, Т-55, ймовірно, дооснащуватимуть – встановлять на них блоки динамічного захисту, без якого вони стануть жертвою навіть звичайного гранатомета РПГ-7, а можливо, внесуть і інші зміни.

Але перетворити зброю, яка проектувалась у розрахунку на битви 1960-х, на щось, що може відіграти серйозну роль на полі бою у 2020-х, просто неможливо.

У відправці Т-54 і Т-55 на фронт може бути ще один сенс – їх набагато простіше освоювати мобілізованим. Сучасні танки сімейств Т-72, Т-80 та Т-90 надто складні, щоб довірити їх людям, у яких буде відносно небагато часу, щоб навчитися на них їздити та стріляти.

Тому велика ймовірність того, що екіпажі цих машин не будуть професійними, а отже, і використовувати потенціал навіть таких старих танків на 100% вони не зможуть.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

2023-03-22