WSJ: світ зазнає другого «китайського шоку» з великою кількістю дешевих товарів

Китай для вирішення економічних проблем збільшує випуск товарів, що перевищує внутрішній попит, повідомила газета Wall Street Journal (WSJ). Країни світу переживуть другу хвилю китайського імпорту. Минула хвиля китайської продукції призвела до банкрутства частини заводів у країнах.

Світова економіка 20 років тому, наприкінці 1990-х та на початку 2000-х, пережила «китайський шок» — різкий наплив дешевої продукції з КНР. На думку економістів, незабаром слід очікувати на повторення ситуації, оскільки Пекін нарощує експорт з метою пожвавлення своєї економіки. Китайські заводи вже випускають автомобілів, побутової електроніки та техніки більше, ніж потрібно для внутрішнього споживання. У першу хвилю збільшення експорту допомогло Китаю утримати інфляцію на низькому рівні. Економісти очікують, що вдруге дефляційний ефект виявиться сильнішим, оскільки не компенсуватиметься китайським попитом на сировинні товари.

Перший «китайський шок» знизив ціни на товари в США, проте призвів до того, що з 1999 по 2011 рік понад 2 млн людей втратили робочі місця, оскільки виробники меблів, іграшок та одягу не витримали конкуренції. Країни Євросоюзу, США та Японія, не бажаючи повторення ситуації, виділили мільярди на підтримку виробництв, а також розглядають можливість збільшити мита на китайські товари. На думку економістів, повторення ситуації матиме руйнівний ефект, оскільки Китай тепер конкурує у випуску високотехнологічної продукції.

2023 року економіка Китаю зросла на 5,2%, це низький показник за мірками країни. 2024 року економічне зростання Китаю сповільниться до 4,5% або ще сильніше, спрогнозували економісти. Вони вважають, що Китай очікує на «вікову стагнацію».

Раніше Китай висловив протест Японії через вітання з перемогою нового глави Тайваню.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

2024-03-03