Запорізькій області – 85 років!

Наш регіон відзначає 85-річчя – офіційно Запорізька область була утворена 10 січня 1939 р. Після реформи децентралізації Запорізька область складається з 67 громад (14 міських, 16 селищних та 36 сільських) і 5 районів (Бердянський, Василівський, Запорізький, Мелітопольський та Пологівський).

Сьогодні для регіону у календарі святковий день, але з дуже сумним присмаком, адже вже майже два роки територія області на 70 % окупована військами російської федерації. Але ми тримаємося, щоденно боремося, підтримуємо наших захисників та чекаємо повернення кожного клаптика української землі.

30 вересня 2022 року російська федерація оголосила про анексію області, хоча контролює її лише частково і так і не спромоглася захопити обласний центр. Тому давайте разом згадаємо про кожен куточок рідного незламного Запорізького краю.

Запорізька область – це щире серце козацької України. Дев’ята за розміром серед областей Україні – це 4,5 % її території. За чисельністю населення до повномасштабного вторгнення Запорізька область була на 9-му місці в країні. Але повномасштабне вторгнення багато чого змінило: тисячі жителів змушені були покинути власні домівки та виїхати далі від війни та небезпеки, натомість попри близькість активних бойових дій, вільна територія Запорізької області стала прихистком для більш ніж 200 тис. жителів захоплених територій, у тому числі й сусідніх Донецької, Луганської, Херсонської областей та Криму. Але ми віримо в наших захисників та в те, що дуже скоро кожен зможе повернутися додому, а ворог щезне з нашої землі.

За роки української незалежності, Запорізький край став передовим центром технологій. Саме тут розташовані: найбільша у Європі атомна станція – нині окупована Запорізька АЕС, найпотужніша теплова електростанція України – Запорізька ТЕС, яка через окупантів зараз не працює, та легендарний об’єкт гідроенергетики, найпотужніша ГЕС України – Запорізький ДніпроГЕС. Усі ці структури разом виробляли близько чверті всієї електроенергії в Україні.

Ще з часів існування Запорізької Січі та після її зникнення до родючих чорноземів вабило не тільки українців, а й німців, болгар, поляків, сербів, греків, албанців. До початку воєнного вторгнення рф у Запорізькій області налічувалося понад 130 народностей. І кожна залишала і залишає сліди своєї культури та пам’ятки своєї історії, які зараз безбожно нищать окупанти на територіях захоплених громад.

Сумуємо і чекаємо повернення вод Азовського моря, берегова лінія якого в межах області складає 350 км. Це кілометри наших спогадів про відпочинок у Бердянську, Приморську, Кирилівці та інших прибережних селах. Незвичайні пам’ятники “Крісло, скелет риби і дірява кружка” на вулиці Набережній або “Крісло виконання бажань” на Приморській площі, аквапарки, прогулянки набережними, дитяча радість подарована літніми таборами. Ми повернемося. Нас чекатимуть лікувальні грязі Утлюцького та Молочного лиманів.

Ми обов’язково завітаємо на Єлисеївський кар’єр, прихований від очей людських невисокими пагорбами. Ми знову піднімемося на один з бортів кар’єру і погляд охопить неймовірний вид крутих скель, що переливаються на сонці різноманітними відтінками кольорових мінералів, та прозорої води. Ми знову пірнемо у води святих джерел у селі Терпіння Мелітопольського району.

Величезна кількість азовської креветки, пеленгасу, бичків та тюлька знову порадує любителів риболовлі та наповнить рибні ряди всієї країни. Ми повернемося в заповідник „Кам’яна Могила” – у складне плетиво гротів і печер, маленьку гірську країну серед безкрайого степу, і до Садиби Попова у Василівці – подивимося, що залишилось від величезного палацу, який свого часу вважався одним із найбільших у східній Україні.

Чекаємо доки замайорять пшеницею та соняхами безкрайні поля Запорізької області, дозріє відома на весь світ мелітопольська черешня, а Кам’янка-Дніпровська знову буде радувати свіжими овочами. Після відновлення нас знову будуть чекати на Батьківщині легендарного ватажка селянського руху Нестора Махна на черговому фестивалі. І замайорить український прапор на найвищій телевежі в області – у Комиш-Зорі.

І кожен, хто змушений був покинути рідний дім – повернеться до своїх рідних та близьких.

🇺🇦 З річницею, рідна Запорізька область!

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

2024-01-10