Дитяча апатія: чим вона небезпечна для дитини

Сучасні батьки активно займаються розвитком дітей, вдаючись до допомоги ультрасучасних методик. Мами й тата піклуються про майбутнє малюка, намагаються передбачити будь-які повороти долі, максимально вберегти від тривог і невдач. Проте, діти сьогоднішнього покоління більше схильні до стресу, ніж були ми в їхньому віці. Багато з них швидко втрачають інтерес до навчання, стають пасивними. А батьки не мають уявлення, що робити з апатією дитини. 

Чим небезпечна апатія? Її симптоми та вплив на якість життя дитини

Найбільша небезпека дитячої апатії в тому, що дорослі часто плутають її з лінню, тому не надають великого значення стану учня, посилюють заходи покарання за неуспішність, підвищують планку відповідальності, чим далі погіршують ситуацію. Від помилки ніхто не застрахований, тому що далеко не всі батьки добре поінформовані та розбираються в дитячій психології.

Кожному з батьків дошкільняти, учня початкової, середньої школи корисно знати головні ознаки апатії у дітей. У малюків без об’єктивних причин (при відсутності захворювань) раптово починає боліти живіт, з’являється нудота. Дитина стає роздратованою, примхливою, може скаржитися на втому.

Школярі мають вже більш розвинену нервову систему, тому і симптоми стають більш вираженими. Визначити апатію у школяра можна за такими ознаками:

  • швидка стомлюваність, головний біль;
  • пригнічений настрій;

-втрата інтересу не тільки до навчання, але і до захоплень;

-поява психологічного барєра в спілкуванні, відсторонення;

  • тривожність;
  • неуважність.

Будь-який із перерахованих симптомів може сигналізувати про серйозну проблему. Наприклад, замкнутість часто розвивається на тлі конфліктів з однолітками, нерішучості, невдоволення собою та ін.

Як позбавити дитину від апатії? Шукаємо причину недуги

Довго шукати корінь зла нам не доведеться. Перший і найпоширеніший фактор, що провокує розвиток апатії у школярів, — помилки виховання:

  • високі інтелектуальні навантаження, підвищені вимоги в навчанні;
  • суворий стиль виховання — контроль, критика, знецінення дитячих старань і досягнень;
  • брак уваги або гіперопіка;
  • нав’язування навчання, як обов’язку;
  • порівняння особистих якостей і досягнень малюка з іншими дітьми.

Є й інші причини дитячої апатії. Апатія до навчання може бути викликана нездоровою атмосферою в соціальному середовищі, де вчиться дитина. Можливо, вона піддається глузуванням, або вчитель занадто суворий до неї. У будь-якому випадку, батьки повинні розібратися в причинах проблеми, перш ніж шукати вихід з ситуації, що склалася.

Що робити, якщо у дитини апатія? Курси розвитку для дітей

Коли ви будете обирати чергові корисні курси для маленького учня, зупиніться і задумайтеся — чи дійсно вони потрібні? Чи не занадто велика ноша для тендітних дитячих плечей? Навіюючи школяреві думку про те, що без іноземної мови, відмінного знання математики, пробитися в житті майже неможливо, ми змушуємо його з дитинства турбуватися про своє майбутнє, нервувати, коли щось не вдається. Дитина працює з дитячого садка, щоб стати успішною. Саме це — причина стресу та апатії. Але ж головний сенс навчання — це розвиток, а не висока посада, яка маячить на горизонті.

Правильно організований процес розвитку дитини — ось головний рецепт проти апатії, пасивності та низької успішності. Умови правильного розвитку:

  • не змусити, а зацікавити;
  • не оцінювати, а мотивувати;
  • розвивати інтелект;
  • заохочувати інтерес до пізнання;
  • подбати заздалегідь про легку адаптацію учня у новому колективі.

Для дітей 5-11 років в Україні є курси, які допомагають впоратися з апатією і повертають учням інтерес до навчання. Це Школа ментальної арифметики Соробан®. Педагоги школи використовують нестандартну методику навчання, орієнтовану на потреби самих дітей, їх особисті інтереси, здібності. Ментальна арифметика розвиває розум, тренує волю, допомагає подоланню невпевненості, вчить самостійно справлятися з труднощами, мотивує на успіх і дарує масу позитивних емоцій.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

2019-05-14