Рада підтримала урядовий закон про мобілізацію у першому читанні

mobiliz

Верховна рада України ухвалила у першому читанні закон про мобілізацію, запропонований урядом. 

Законопроект підтримала фракція пропрезидентської партії «Слуга народу», проте за нього не голосували представники основних опозиційних сил, зокрема партії «Європейська солідарність» колишнього президента України Петра Порошенка та «Батьківщина» на чолі з екс-прем’єром Юлією Тимошенко.

Раніше депутати забракували перший варіант законопроекту підготовлений міністерством оборони.

Новий закон передбачає посилення мобілізації українців до ЗСУ, що, як кажуть представники влади, необхідне для поповнення з’єднань, які зазнали витрат за майже два роки повномасштабної війни з Росією.

Серед іншого новий законопроект:

  • Знижує призовний вік із 27 до 25 років;
  • Вводить «електронний кабінет призовника», який обов’язково мають створити всі військовозобов’язані;
  • Значно полегшує порядок вручення повістки: її можуть видавати як особисто, так і через електронний кабінет;
  • Вводить санкції за відмову від виконання військових обов’язків, які застосовуються лише за рішенням суду (згідно з попередньою редакцією, їх могли застосовувати і без судової ухвали);
  • Призовників, що ухиляються, до військкомату може доставляти поліція;
  • Запроваджує демобілізацію тих, хто перебуває у лавах збройних сил протягом останніх 36 місяців, проте їх можуть звільняти лише за рішенням ставки верховного головнокомандувача.

Перед голосуванням український уповноважений із прав людини Дмитро Лубинець заявив, що деякі положення нового закону суперечать конституції країни. Зокрема, його заперечення стосуються обмеження виїзду громадян України за кордон та обов’язки самостійно реєструватись у «кабінеті призовника».

Разом з тим, Лубинець закликав Раду підтримати законопроект у першому читанні для того, щоб вирішити проблеми до того, як його затвердять остаточно.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

2024-02-07