СБУ розслідує невдалу спецоперацію, через яку армія РФ завдала удару по українському летовищу

Служба безпеки України повідомила, що розслідує обставини невдалої спецоперації, яку, за даними спецслужби, самовільно намагалася організувати група військовослужбовців, яка призвела до російського обстрілу аеродрому “Канатове” 23 липня 2022 року. 

У повідомленні СБУ у телеграмі сказано, що обстріл спровокували самовільні дії окремих військовослужбовців, які вирішили провести так звану “спецоперацію” із заволодіння літаком повітряно-космічних сил РФ, чий пілот нібито погодився на пропозицію перейти на бік України.

СБУ стверджує, що ця операція проводилася всупереч її запереченням та без погодження з українськими державними органами.

В результаті російські війська отримали дані про місцезнаходження аеродрому і завдали по ньому удару, через який загинув командир військової частини, а 17 українських військовослужбовців отримали поранення, сказано в повідомленні СБУ.

“Також були повністю знищені два бойові винищувачі Повітряних сил ЗСУ, а злітна смуга та інша техніка та будівлі були значно пошкоджені”, – продовжує спецслужба.

У липні 2022 року про схожу спецоперацію розповідав Христо Грозєв – журналіст Bellingcat.

Грозєв писав, що став свідком гри між російськими спецслужбами та українськими співробітниками (яких він описує як самодіяльну групу, яка діє незалежно від СБУ чи військового Головного управління розвідки).

Під час цієї гри росіяни та українці обмінювалися неправдивою інформацією, причому, на думку Грозєва, Росія видала представникам України деякі цінні дані, зокрема розкрила “особи десятків офіцерів контррозвідки”.

У якийсь момент представники України зрозуміли, що з ними насправді говорять співробітники ФСБ, а російські льотчики, які не вирішили перейти на бік ЗСУ, писав Грозєв.

Влітку минулого року, приблизно водночас, ФСБ Росії заявила, що їй вдалося зірвати операцію української розвідки щодо викрадення щонайменше трьох російських військових літаків. За твердженням ФСБ, українські спецслужби обіцяли кожному льотчику заплатити за викрадення літака до $2 млн, а дружин військовослужбовців обіцяли переправити до країн Євросоюзу.

ФСБ опублікувала відео, на яких льотчики показують свої літаки та тримають у руках листи з номерами. За версією відомства ці ролики пілотів попросили записати українські спецслужби, щоб підтвердити готовність до викрадення літаків.

За словами ФСБ, у ході цієї операції російській спецслужбі вдалося змусити українських військових розкрити схеми розташування своїх коштів ППО та аеродромів на південному сході України.

Тим часом видання “Українська правда” опублікувало власне розслідування цієї історії, за даними якого, до самодіяльної “спецоперації” ставився колишній співробітник українського ГУР Роман Червінський. ЗМІ повідомляє, що він був одним з організаторів операції українських спецслужб, що провалилася, влітку 2020 року з вивезення найманців ПВК “Вагнер” в Україну через Білорусь.

Як сказано у публікації УП, учасники виманювання російських пілотів кажуть, що їхні дії схвалили СБУ та генеральний штаб ЗСУ.

Червінський також вважає, що його піддають політичним переслідуванням за історію з невдалим вивезенням “вагнерівців”.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

2023-04-21