Що передбачає новий закон про мобілізацію, ухвалений Радою

Розповідаємо про головні положення нового закону про мобілізацію до Збройних сил України, який щойно прийняла Верховна рада. Для набуття чинності його ще має підписати президент Володимир Зеленський. 

Головне завдання закону – поставити на облік усіх військовозобов’язаних та оновити їх дані. Це спростить для влади процес мобілізації, оскільки військкомати (зараз в Україні вони називаються ТЦК — «територіальні центри комплектування») матимуть актуальну інформацію щодо потенційних новобранців.

Громадяни України мають самі звернутися до військкоматів для отримання військово-облікових документів. Тобто співробітникам ТЦК не потрібно буде «виловлювати» їх на вулицях, як це часто відбувається зараз.

Чоловіки віком від 18 до 60 років зобов’язані протягом 60 днів оновити свої облікові дані у військкоматі, центрі надання адміністративних послуг (ЦПАУ) або в електронному кабінеті призовника.

Також чоловіки повинні мати та носити при собі військово-облікові документи та пред’являти їх на вимогу поліції чи працівників ТЦК.

Читайте також: Рада приняла закон о мобилизации. Что он предполагает?

Без цих документів українці за кордоном не зможуть оформити паспорт чи отримати консульські послуги.

Громадяни, які перебувають на військовому обліку, можуть добровільно зареєструвати свій електронний кабінет.

Замість термінової служби закон запроваджує «базову військову підготовку» для громадян. Її можна пройти під час навчання у вишах або у тренувальних центрах ЗСУ. Така підготовка розпочнеться з 1 вересня 2025 року.

Ті, хто ухиляються від мобілізації, матимуть проблеми із законом. Зокрема, проект закону пропонує дозволити ТЦК через суд позбавляти ухилістів прав водія. На них також очікує суттєве збільшення штрафів.

Військкомат зможе звертатися до поліції з проханням затримати ухилянта. Якщо це неможливо, то ТЦК надсилає громадянину рекомендований лист із вимогою з’явитися до військкомату. Лист вважається врученим, навіть якщо людина його не отримала.

Особи, які не пройшли військову службу чи базову військову підготовку, не зможуть працювати на державній службі, у прокуратурі чи поліції.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

2024-04-11