США заважають посиленню впливу Китаю в МВФ

У грудні Міжнародний валютний фонд (МВФ) має узгодити реформи свого ключового механізму — розподіл квот країн на запозичення коштів із фонду. Про необхідність змін уже багато років говорять країни, що розвиваються, чиї економіки значно зросли за останнє десятиліття, а от квот і прав голосу в МВФ у них більше не стало. Їхню позицію тепер відкрито підтримала і голова фонду Кристаліна Георгієва. Втім, відразу визнала: про перерозподіл прав голосу в найближчій перспективі навіть мови не може бути. Головна мета реформи – збільшення фінансування. 

Глава Міжнародного валютного фонду, що базується у Вашингтоні, Кристаліна Георгієва дала інтерв’ю Financial Times, в якому підтримала ідею перегляду формули розподілу квот і голосуючих акцій всередині організації. “Нам потрібно постійно змінюватися, щоб відображати те, як змінюється світова економіка”, – заявила пані Георгієва, зазначивши зрослу роль економік, що розвиваються, у світовій екосистемі.

Представники країн, що розвиваються, вже багато років намагаються домогтися перегляду формули квот, які зараз залежать від розміру ВВП (за паритетом купівельної спроможності) і низки додаткових критеріїв, серед яких — ступінь відкритості ринку та розмір резервів.

Востаннє формула переглядалася у 2010 році, а остаточно була схвалена членами організації лише у 2016 році. Проведення нової реформи обговорюватиметься цього місяця в Марракеш під час щорічних зборів учасників фонду, а фінальна угода має бути представлена до середини грудня поточного року.

Члени МВФ майже одностайно висловлюються за збільшення розмірів внесків країн до загального фонду, що є необхідністю для подолання масштабних криз в економіці. Каменем спотикання залишається питання перерозподілу квот. Ці квоти, своєю чергою, визначають кількість голосуючих акцій країни у фонді. Зараз найбільшим акціонером фонду є США з квотою 17,43% і пакетом голосів майже 17%. Це дає Штатам право вето на будь-які рішення фонду з перегляду квот, адже для проведення реформи потрібна підтримка 85% голосів.

У разі перегляду формули квот та їх перерозподілу відповідно до ВВП країн, квота США знизиться до 14,8%, а квота Китаю зросте з нинішніх 6,4% до 14,4%.

Таким чином, політичний вплив Китаю в організації виявиться фактично нарівні з американським. Чого США, зрозуміло, припускати не збираються.

За словами пані Георгієвої, через непохитну позицію США на найближчих зборах членів фонду в Марракеш питання перерозподілу голосуючих акцій навіть розглядатися не буде. Фонд обговорить лише збільшення внесків країн та перегляд квот на доступні позики.

Проте глава МВФ упевнена, що рано чи пізно США доведеться піти на поступки заради того, щоб фонд продовжив отримувати адекватне фінансування.

“Я впевнена, що ми прийдемо до цього”, – заявила пані Георгієва.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

2023-10-03