Удар по російському кораблю в Керчі — що ми знаємо про нього і наскільки це серйозно? 

Міноборони Росії у вихідні підтвердило, що 4 листопада внаслідок ракетного удару по суднобудівному заводу в Керчі в анексованому Криму «зазнав пошкодження» військовий корабель. Відомство не уточнило його назву, ступінь пошкодження та тип використаних ракет. Українська сторона заявила, що удару завдала її армія, і стверджує, що йдеться про корвет «Аскольд», який міг би завдавати ударів крилатими ракетами. Що можна сказати про передбачуваний масштаб атаки? 

На неверифікованому відеозаписі, зробленому стаціонарною камерою з боку лівого борту корабля, видно кілька вибухів. За характерними обрисами можна стверджувати, що це справді малий ракетний корабель проекту 22800 «Каракурт» — різні джерела та експерти писали, що атаку зазнав «Аскольд».

Це один із новітніх російських корветів, носій крилатих ракет «Калібр».

На першій секунді можна помітити ракету, яка пікірує на корабель майже прямовисно, слідом відбувається спалах і піднімається дим. Через 15 секунд відбувається другий спалах, у кадрі з’являється полум’я і уламки, що падають. Ще один спалах видно через той самий проміжок часу — 15 секунд, але вже незрозуміло, чи це новий вибух чи відеозапис закільцьований. Проте автентичність кадрів, які зняли два перші вибухи, сумнівів не викликає.

На пізніших фотознімках — супутникових та з боку пошкодженого правого борту — видно наслідки як мінімум одного влучення. Центральна частина корабля сильно пошкоджена, частина надпалубної надбудови, де розміщується станція радіолокації, розгорнута, помітні сліди пожежі.

Не виключено, що після першого влучення на кораблі могли здетонувати боєприпаси. Хоча він і перебував на ремонті чи обслуговуванні в доці, а російські ЗМІ писали, що «Аскольд» лише проходить цикл державних морських випробувань, зовсім недавно Міноборони Росії повідомляло про його участь у бойових діях.

Сьогодні вранці малим ракетним кораблем «Аскольд» Чорноморського флоту в акваторії Чорного моря було виявлено безекіпажний катер збройних сил України. Вогнем зі штатного озброєння корабля безекіпажний катер противника знищено», – заявляла прес-служба Міноборони 15 вересня.

Про характер пошкоджень «Аскольда» за фотографіями судити важко, хоч і очевидно, що ремонт, якщо такий можливий, триватиме багато часу. Той факт, що корабель залишився на плаву ще не дає російським військовим приводу для оптимізму.

Навіть повна втрата надпалубної надбудови, як правило, не призводить до затоплення корабля, це частіше відбувається внаслідок критичної пробоїни нижче за ватерлінію. Однак саме в цій надбудові розташовані головні системи управління, а РЛС такого корабля – його найважливіший і дуже дорогий вузол.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

2023-11-08