Виявлено докази гіпотези РНК-світу

Вчені Інституту біологічних досліджень Солка виявили докази гіпотези РНК-світу, згідно з якою ключовим попередником живих клітин стали молекули РНК, що самовідтворюються. Результати дослідження опубліковані в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS). 

Біологи синтезували рибозим, що виконує ферментативні функції РНК-молекулу, яка здатна створювати точні копії інших фрагментів РНК, але при цьому дозволяє виникати новим варіантам молекул. Подібну роль виконують білкові РНК-полімерази, які виробляють копії інших РНК-ланцюжків.

Досі більшість синтезованих в лабораторії рибозимних аналогів РНК-полимераз був фатальний недолік, полягає в тому, що вони не були здатні копіювати послідовності з досить високою точністю. Це кидало виклик гіпотезі РНК-світу, яка стверджувала, що саме РНК-молекули брали він функції ДНК і білків до появи.

У новій роботі метод спрямованої еволюції дозволив внести до рибозиму мутації, які дозволили копіювати РНК з більш високою точністю. В якості мішені були використані інші рибозими типу hammerhead – малі молекули РНК, що самовідтворюються. Рибозимальний аналог полімерази не тільки точно копіював ціль, але згодом стали з’являтися інші варіанти рибозимів типу hammerhead.

Нові варіанти діяли аналогічним чином, як і оригінальні молекули, проте вони реплікували себе з більшою ефективністю, що підвищило їх еволюційну пристосованість і призвело до того, що вони зрештою стали домінувати над колишньою популяцією.

Раніше повідомлялося про розробку нового інструменту редагування генів на основі CRISPR.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

2024-03-06