Чому та за що заарештували Коломойського

kolomoyskiy

Про справу Коломойського, якого вчора відправили у в’язницю на 60 днів із можливістю внесення застави у 509 млн гривень. Ця подія викликала значний резонанс. Навіть тому, що саме Коломойський, свого часу, зробив, мабуть, найбільше, у тому, щоб Зеленський став президентом. І довгий час вважався його близьким партнером, отримавши велику квоту у фракції «Слуга народу» та доступ до керівництва низки держпідприємств. 

Що означає його справа? Основні висновки

1. Справа стосується виведення грошей з Приватбанку через кредити, пов’язані з Коломойським компаніям, а також махінацій в Укрнафті, 40% акцій якої до кінця минулого року належали пов’язаним з Коломойським компаніям. За даними статтям, Коломойському світить до 12 років в’язниці, якщо його визнають винним. Сам Коломойський із звинуваченнями не згоден.

2. Адвокати Коломойського вже заявили, що не будуть вносити заставу, а вимагатимуть апеляції. Чи є у Коломойського такі гроші на заставу? Питання не просте. Гроші самого олігарха та його партнера Боголюбова заморожені рішенням британського суду, а знайомі Коломойського, які можуть внести за нього заставу (наприклад – Тігіпко), можуть побоюватися впливу американських санкцій проти олігарха. Джерела в оточенні Коломойського, кажуть, що навіть якби в нього і було зараз достатньо коштів, щоб внести заставу, він не став би цього робити, не спробувавши «збити» суму в апеляції. “Це не в його правилах платити відразу стільки, скільки йому сказали”, – каже джерело.

3. Причин, з яких проти Коломойського почали розслідувати кримінальну справу, кілька. Перша та, ймовірно, головна – спроба випередити НАБУ, яке також розслідує справу проти олігарха. Нещодавно Коломойський уже був на допиті в НАБУ і, за чутками, вже наступного тижня (орієнтовно 7 вересня) детективи Бюро мали йому вручити підозру. Таким чином, президент через підконтрольні йому БЕБ та СБУ вирішив випередити патроноване західними структурами НАБУ і відправити до в’язниці Коломойського першим. Що, з одного боку, дало Зеленському можливість розпочати велику піар-кампанію на тему, що саме він очолює боротьбу з корупцією. А, з іншого боку, дозволить і надалі тримати Коломойського «на гачку», посилюючи його залежність від Банкової, не допустивши, щоб на цей же «гачок» його раніше посадили НАБУ та американці, які могли використовувати це, в тому числі, і для отримання від Коломойського свідчень щодо його зв’язків із президентом та з його оточенням.

4. Друга причина – відносини зі США, де Коломойського вже давно вважають центром корупції в Україні та вимагають від Києва з ним розібратися. На це також накладаються непрості відносини Банкової з НАБУ, які можуть найближчим часом серйозно загостритися через наміри президента прирівняти корупцію до держзради та дати можливість розслідувати великі корупційні справи СБУ, проти чого виступили різко НАБУ та САП, керівники яких уже вирушили на консультації щодо із цього приводу в США. Відправкою Коломойського до в’язниці президент ніби показує американцям, що СБУ може боротися з корупцією не гірше за НАБУ. Також, таким чином, Зеленський хоче посилити свої позиції на переговорах до США, куди він у вересні вирушить із візитом.

5. З приводу впливу арешту Коломойського на політрасклад у країні. Зокрема, на політику телеканалу 1+1, що належить йому, та інших медіа. Вплив буде мінімальним. Коломойський і раніше щільно сидів на гачку біля Зеленського, а 1+1, за інформацією нардепа Вікторії Сюмар, з початку війни значною мірою фінансується із держбюджету. Відповідно, і редакційна політика медіа Коломойського була дуже лояльна щодо президента. Тому, що Коломойського на гачок посадили ще щільніше, принципово нічого не зміниться. Щоправда, якщо у Коломойського були якісь потаємні думки все ж таки зіграти у свою політичну гру не на боці Зеленського (наприклад, у разі початку передвиборчої кампанії), то про ці плани доведеться поки що забути.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

2023-09-03