PNAS: у мозку людей із синдромом Дауна виявили пов’язані з хворобою Альцгеймера пріони

Вчені Каліфорнійського університету в Сан-Франциско виявили, що в мозку людей із синдромом Дауна накопичуються пріони — патогенні інфекційні білки, подібні до тих, що спостерігаються у пацієнтів із хворобою Альцгеймера. Ці молекули – бета-амілоїди і тау-білки – утворюють скупчення, що викликають прогресуючу загибель нейронів. Результати дослідження опубліковані в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS). 

Фахівці вивчили зразки мозку 28 померлих донорів із синдромом Дауна у віці 19-65 років та 14 померлих пацієнтів без когнітивних порушень віком від 27 до 70 років. Щоб виміряти інфекційність патогенних бета-амілоїдів та тау-білків, дослідники використовували культуру ембріональних клітин людської нирки, які виробляли нормальні амілоїди та тау-білки, з’єднані з жовтим флуоресцентним білком.

Пріони є білками, які перейшли з нормальної в аномальну патогенну форму і провокують цей перехід серед інших білків. Саме з хворобою Альцгеймера (БА) пов’язані два аномальних білки — бета-амілоїд Aβ42 і тау-білок. Aβ42 здатний утворювати амілоїдні бляшки, які вважаються ініціюючим механізмом нейродегенеративного процесу. Надмірно фосфорильований тау-білок (p-tau) призводить до утворення нейрофібрилярних клубків, які вважаються ознакою хвороби Альцгеймера. Показано, що патогенні форми обох білків можуть саморозмножуватися, що робить їх схожими на пріони, що викликають хворобу Крейтцфельдта-Якоба та куру.

В експерименті культури клітин інкубували із екстрактами головного мозку, отриманими від пацієнтів. Якщо пріони заражали клітини, нормальні білки починали переходити в патогенну форму і випускати жовте флуоресцентне світіння. Зразки всіх донорів продемонстрували стійку інфекційність, у тому числі у молодих людей, у яких були виявлені пріони Aβ і незначна кількість тау. Це вказує на те, що патологічний пріонний механізм у людей із синдромом Дауна активується задовго до того, як починають виникати характерні бляшки та клубки, при цьому бета-амілоїди можуть керувати пріонним процесом за участю тау-білків.

Синдром Дауна (СД) викликаний зайвою, третьою копією 21-ї хромосоми та характеризується розумовою відсталістю, вродженими вадами серця, захворюваннями шлунково-кишкового тракту та щитовидної залози. Відомо, що у пацієнтів старше 40 років у мозку спостерігаються амілоїдні бляшки та нейрофібрилярні клубки та прогресуюча деменція, схожа за симптомами з хворобою Альцгеймера. В результаті попередніх досліджень вдалося встановити, що патогенні білки з мозку мавп з бронхіальної астми і ЦД при переносі в мозок здорових тварин можуть викликати хворобу нервової системи з інкубаційним періодом 4-8 років.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

2022-11-22