BMJ: здоровий спосіб життя знижує ризик деменції та хвороби Альцгеймера

alcgeymer

Здоровий спосіб життя, зокрема здорове харчування, пов’язаний із повільнішим погіршенням пам’яті навіть у носіїв аполіпопротеїну Е — відомого фактора ризику хвороби Альцгеймера. Такого висновку дійшли вчені Університету Східної Англії, які опублікували статтю в журналі The BMJ. 

Фахівці проаналізували дані 29 тисяч літніх дорослих віком не менше 60 років із нормальними когнітивними функціями. На початку дослідження 2009 року вчені оцінювали пам’ять добровольців, а також перевіряли на наявність гена APOE (20 відсотків виявилося носіями). Потім протягом наступних десяти років у 2012, 2014, 2016 та 2019 році було проведено повторні оцінки когнітивних функцій.

Потім була розрахована оцінка здорового способу життя, що поєднує шість факторів: здорове харчування, регулярні фізичні вправи, активні соціальні контакти (наприклад, зустрічі з друзями та сім’єю), когнітивна діяльність (наприклад, лист, читання, гра в маджонг), відмова від куріння та вживання алкоголю. Учасники були поділені на групи зі сприятливим (від чотирьох до шести факторів здоров’я), середнім (від двох до трьох факторів здоров’я) або несприятливим (від нуля до одного фактора здоров’я) способом життя.

Виявилося, кожен окремий чинник був із повільним погіршенням пам’яті. Здорова дієта вплинула на уповільнення погіршення пам’яті, за нею слідувала когнітивна діяльність, а потім фізичні вправи. У учасників з геном АРОЕ зі сприятливим і середнім способом життя також спостерігалася повільніша швидкість зниження пам’яті, ніж в осіб із несприятливим способом життя. Вони також знижувалася ймовірність розвитку деменції на 30-90 відсотків.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

2023-01-29