Виявлено сезонні зміни сну у людини

Вчені з клініки Шаріте у Берліні виявили сезонні зміни сну у людини. Згідно з результатами роботи, опублікованою в журналі Frontiers in Neuroscience, тривалість сну взимку збільшується на півгодини у дорослих городян. 

Для цього було вивчено дані 292 учасників, яких піддали полісомнографії — дослідженню, де пацієнтів просять спати звичайним чином, без будильника, а метод відстежує якість, тип та тривалість сну. За всіма випробуваними спостерігали в різні пори року, щоб розглянути різницю між місяцями.

Також було виключено добровольців, які приймали ліки, що впливають на сон, з технічними збоями під час полісомнографії, а також із затримкою швидкого сну понад 120 хвилин (вважалося, що перший епізод швидкого сну було пропущено). Після корекції групи залишилося 188 учасників, які мешкали у місті з низьким природним освітленням та високим світловим забрудненням.

Більшість діагнозів розладів не було сильно пов’язане з сезонами, але безсоння частіше діагностувалося до кінця року. Загальний час сну взимку виявився приблизно на годину довше, ніж улітку, але цей результат не був статистично значущим. Однак швидкий сон взимку був на 30 хвилин довше, ніж улітку.

Відомо, що швидкий сон безпосередньо пов’язаний із циркадними ритмами, на які впливають зміни у висвітленні. Хоча команда зазначає, що ці результати необхідно буде підтвердити у ширшій вибірці учасників, які не мають проблем зі сном, при цьому сезонні зміни можуть бути ще сильніше виражені серед цієї групи.

Автори припускають, що ранній відхід до сну взимку може допомогти пристосуватися до сезонності. Також владі та роботодавцям варто задуматися над тим, щоб скоригувати шкільні та робочі графіки з урахуванням сезонних потреб уві сні.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

2023-02-18